Musiker og komponist Arve Henriksen gjør bestillingsverk og utstilling sammen med billedkunstner Eili Bråstad under festivalen Anjazz på Hamar i mai.
Under årets AnJazz 6. mai får festivalpublikummet servert et unikt bestillingsverk og en utstilling med kvensk tematikk på Kunstbanken senter for samtidskunst.
– Vi er så glade for å dele nyheten om at vi har invitert trompetist og jazzmusiker Arve Henriksen og billedkunstner Eili Bråstad, for å gjøre et bestillingsverk på AnJazz 2025 – en audiovisuell live-konsert, etterfulgt av en felles utstilling. Et spennende samarbeid der jazz og samtidsmusikk møter visuell kunst og samtidskunst, forteller festivalsjef Helene Eggen.
Begge kunstnerne har bakgrunn fra Nordreisa i Nord-Troms, og begge jobber med sine kvenske røtter. Henriksen gav i 2024 ut albumet Kvääni, og Bråstad ofte bruker kvensk tematikk i sin videokunst. Sammen vil de invitere publikum med på en reise i tid og sted. Konserten blir etterfulgt av utstillingen «Kaipu Kotia» på Kunstbanken 8. – 11. mai, som er gratis.