Nyhet

Kulturpris til Per Hasse Andersen

Festivalsjef for Maijazz, Per Hasse Andersen, er tildelt Rogaland fylkeskommunes kulturpris for hans langvarige innsats for kulturlivet i fylket.

Rogaland fylkeskommune delte ut sin 46. kulturpris 13. juni, til festivalsjefen for Maijazz, Per Hasse Andersen. I pressemeldingen fra Rogaland fylkeskommune står det at prisen deles ut til en person som har gjort en langvarig innsats for kulturlivet i fylket.  Med prisen følger en statuett av John Josefsen, samt 100 000 kroner.

Per Hasse Andersen har vært aktiv siden 1980 med å arrangere konserter. Først gjennom Stavanger Jazzklubb, som senere ble Stavanger jazzforum. Og helt fra oppstarten i 1989 ble han festivalsjef for Maijazz og har vært det siden.

– Festivalprogrammet er alltid gjennomtenkt med en indre sammenheng. Hasse kjenner byen sin og de som bor der, og gir publikum litt som utfordrer og litt som behager – i et passelig blandingsforhold. Når en festival holder koken i 35 strake år, betyr det at publikum setter pris på den, sa fylkesordfører Marianne Chesak under prisutdelingen.

Maijazz har huset dyktige jazzmusikere fra hele landet og utlandet. De siste årene har festivalen også samarbeidet med Universitet i Stavanger, Bjergsted Jazzensemble, Stavanger Katedralskole og Kulturskolen i Bjergsted/Unge Talenter Bjergsted.
– Vi ønsker å bidra til den kulturelle utviklingen i regionen. Det handler om utvikling av musikere, musikklivet i regionen og ikke minst publikumsutvikling, sier Per Hasse Andersen.

Fra forsiden

Nyheter

Fra Setesdal til New York – og tilbake igjen

Bassist og komponist Julian Haugland vender hjem til Sør-Norge med en ny kvintett – bestående av musikere fra New Yorks jazzscene og tidligere medstudenter fra jazzlinja i Trondheim. Bandet har vært i studio og spilt inn album, og i november legger de ut på turné gjennom Agder, Vestfold og Telemark.

Nyhet

Ny festivalsjef på Kongsberg

Lars Ljosland blir ny sjef på Kongsberg Jazzfestival. – Med Lars får vi en festivalsjef som kjenner musikken, festivalen og Kongsberg. Det er en kombinasjon som gir oss et svært godt utgangspunkt for framtiden, sier styreleder Tommy Hvidsten.

Meld deg på vårt nyhetsbrev