Nyhet

Årets Spellemann-nominasjoner

Trondheim Jazzorkester & GURLS, Wako, Master Oogway with Henriette Eilertsen og Moskus er Spellemann-nominerte i jazzkategorien for sine 2022-utgivelser. Både Anja Lauvdal og Daniel Herskedal er nominerte i to kategorier.

Spellemann offentliggjorde i dag 107 nominerte fordelt på 26 kategorier. Blant disse finner vi en rekke musiker og komponister i jazz og omegn. Anja Lauvdal og Daniel Herskedal er begge nominerte i to kategorier. Sistnevnte er nominert som Årets internasjonale suksess og i kategorien Alternativ Pop/Rock for albumet «Out Of The Fog» med Emilie Nicolas. Anja Lauvdal er nominert i Åpen klasse for «From a Story Now Lost» og i jazzkategorien med Moskus sin utgivelse «Papirfuglen». De øvrige i jazzkategorien er Master Oogway with Henriette Eilertsen «Happy Village», Trondheim Jazzorkester & GURLS «Oui» og Wako «Ut av det nye».

Fieh er nominert i Rnb/Soul med «In the Sun in the Rain», og han gaidens «you called me your erika» er nominert som årets elektronikautgivelse. Jon Balke Siwan «Hafla» er nominert i Åpen klasse, og både Eirik Hegdal og Inger Hannisdal er nominerte til TONOs komponistpris.

I år kan Spellemann feire 50 år som musikkprisutdeling. Årets show arrangeres lørdag 15. april på H3 Arena på Fornebu og TV-sendes på NRK1.

Fra forsiden

Now's the time

NTT: Digget i regnet

Kåre & the Cavemen vender tilbake til “Long Day’s Flight Till Tomorrow” og vi byr på stort intervju, Ellen Andrea Wang om kontrabass i britisk folk, Karl Seglem om Oljebergets custom-horn og en hyllest til å gå på festival på regntunge dager.

Nyhet

Sparebank-midler til Sildajazz

Sildajazz er tildelt 800 000 kroner fra Sparebanken Norge og Agenda Vestlandet til videre utvikling av festivalen i 2026. - En tydelig tillitserklæring, sier styreleder Karina J. Thune. Med midlene satser festivalen videre på frivillighet, lavterskeltilbud og bærekraftige løsninger.

Meld deg på vårt nyhetsbrev