Nyheter

Cosmopolite feirer 25 år med bok og festival

Oslo-klubben Cosmopolite feirer 25 år med en ti dager lang jubileumsfestival fra 8. november. Samtidig lanseres boka «Grenseløse opplevelser» som forteller Cosmopolites historie.

Cosmopolite har igjennom 25 år med jazz og verdensmusikk markert seg som en av Nordens fremste scener i sin sjanger. I februar i år ble Cosmopolite tildelt prisen Årets Jazzklubb 2017, og styreleder i Norsk jazzforum, Ingrid Brattset, sa følgende ved overrekkelsen: – Cosmopolite har brakt fantastiske konsertopplevelser til publikum gjennom 25 år. Det er en svært vital og inkluderende konsertscene med spennende programmering.

I jubileumsåret er er det flere som ønsker å hedre Cosmopolite og klubbens grunnlegger, Miloud Guiderk. Onsdag 15. november mottar Guiderk Kulturrådets ærspris for 2017 med begrunnelsen om at han «gjennom langvarig innsats har satt dype spor i kulturlivet».

Jubileumsfestival
Cosmopolite presenterer et solid program på jubileumsfestivalen i november. Mulatu Astatke åpner med konsert 9. november, og de neste ti dagene blir det konserter med Patti Austin, Mike Stern/Dave Weckl, Sun Kil Moon, Arild Andersen Quartet feat. Makato Ozone, Tommy Smith & Paolo Vinaccia, Simon Philips Protocol 4, Abraham Inc.+ David Krakauer, Fred Wesley & Socalled og José James.

Grenseløse opplevelser
Boka «Grenseløse opplevelser» utgis i anledning jubileet og dokumenterer med bilder og tekst viktige hendelser gjennom alle disse årene. Her beskrives den usikre og til tider dramatiske ferden mot det Cosmopolite vi kjenner i dag. Sentralt i fortellingen står Miloud, klubbens grunnlegger.  Boka inneholder bidrag fra artister, publikummere, ansatte og journalister: Arild Andersen, Svein Andersen, Jon Balke, Arne Berg, Terje Mosnes, Bugge Wesseltoft, Jens Stoltenberg og mange flere.

Fra forsiden

Nyheter

Maria Schneider åpner Moldejazz 2018

Den amerikanske bandlederen, komponisten, arrangøren og dirigenten Maria Schneider er årets Artist In Residence, og mandag 16. juli vil hun sammen med Ensemble Denada stå for den offisielle åpningen av den 58. Molde International Jazz Festival.

Meld deg på vårt nyhetsbrev