Nyheter

«Gjett på jazz» gjenoppstår på Victoria

Oslo Jazz Circle puster liv i den en gang så populære kunnskapskonkurransen «Gjett på jazz» fra 60-70-tallet. Tirsdag 4. oktober blir det superquiz på Nasjonal jazzscene, Victoria i Oslo.

Radio-konkurransen Gjett på Jazz ble arrangert av Den europeiske kringkastingsunion (EBU), og NRK radio sendte direkte fra både den nasjonale og den europeiske finalen. De norske deltakerne hevdet seg meget bra og kan skilte med flere europamestre. Den første europeiske radiokonkurransen Gjett på jazz ble arrangert i 1966, med nasjonal kvalifisering med Arne Bryn som vinner. På 70-tallet vant Knut Borge og Øystein Norvoll den europeiske konkurransen.
Nå puster Oslo Jazz Circle liv i den legendariske kunnskapskonkurransen, og det jobbes med å samle alle tilgjengelige tidligere norske deltakere for så å lage en «superquiz».

Oslo Jazz Circle  har holdt på siden 1948, og nå holder de møtene sine hos Nasjonal jazzcene Victoria. Hver første tirsdag i måneden blir du ført gjennom jazzens dypeste irrganger og opp i lyset. Allerede tirsdag 4. oktober blir det premiere på SuperQuiz kl. 19.00 på Nasjonal jazzscene, Victoria.

Fra forsiden

Nyheter

Debatt på Arendalsuka

Sammen med Arrangørforum inviterer Norsk jazzforum til debatten "Det frie musikkfeltet under press" under Arendalsuka 12. august. Gry Bråtømyr leder politikerdebatten, og det blir minikonsert med Symre. Arrangementet vil strømmes.

Moldejazz 2026 - del 3

Roseblader og en gjenglemt cowboyhatt

FESTIVAL: Tredje og siste rapport fra Moldejazz inneholder omtaler av esperanza spaldings residency på godt og vondt, Cécile McLorin Salvant, Brandee Younger, Shabaka, Sofi-O, Lauvdal/Fosheim og Sakte, fallende i tillegg til spredte inntrykk i listeform.

Meld deg på vårt nyhetsbrev