Nyheter

Lee Ritenour og The Budos Band til Nattjazz

Gitarhelten Lee Ritenour (bildet) og The Budos Band kommer til Nattjazz for første gang. I tillegg er tre nye jazznavn klare for neste års festival i Bergen.

Få levende jazzgitarister har hatt en mer omfangsrik og imponerende karriere enn amerikaneren Lee Ritenour. Siden debuten som studiomusiker i en alder av 16 har «Captain Fingers» deltatt på over 3000 innspillinger, vært Grammy-nominert 20 ganger og hatt en rekke jazzhits de siste tiårene, inkludert slageren «Is It You» fra 1981. Den anerkjente gitaristen og produsenten har vært en musikalsk pionér innen jazz og fusion, men den siste tiden har han også utforsket både brasiliansk musikk og sitt store musikalske forbilde Wes Montgomery. Lee Ritenour kommer nå til Nattjazz for første gang, på høy tid vil nok mange påstå, og spiller på festivalens hovedscene fredag 3. juni.

THE BUDOS BAND
The Budos Band fra Staten Island i New York har stått høyt på ønskelisten til Nattjazz i mange år, og lørdag 28. mai står instrumentalbandet på scenen i Bergen for første gang. Siden 2005 har The Budos Band servert treffsikker afro-soul og psykedelisk jazz, med full blåserekke og tunge bassriff som hovedingredienser. Musikalsk befinner gjengen seg kanskje et sted mellom Fela Kuti og Black Sabbath. Bandet har også tett tilknytning til det kredible plateselskapet Daptone og artistene der. Flere av musikerne har blant annet spilt med både Charles Bradley og Sharon Jones & The Dap Kings, som begge har levert legendariske konserter på Nattjazz og Bergenfest tidligere. Det blir nok minst like hett og dansbart når The Budos Band kommer til neste års festival på USF Verftet.

I tillegg er tre nye og spennende jazznavn klare for Nattjazz 2016: Sex Mob plays Fellini (UK), LABtrio (Bel) og Carsten Dahl Experience (DK).

Billetter er i salg nå.

pressemelding: Nattjazz
pressefoto: Rob Shanahan

Fra forsiden

Nyheter

Jazz- og samtidsmusikken møtte kulturministeren

Representanter fra Norsk komponistforening, nyMusikk, Norsk jazzforum og de store jazz- og samtidsensemblene la fram behovet for en landsdekkende satsing på store musikkensembler under et møte med kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery i Regjeringskvartalet mandag 22. juni.

Now's the time

NTT: Digget i regnet

Kåre & the Cavemen vender tilbake til “Long Day’s Flight Till Tomorrow” og vi byr på stort intervju, Ellen Andrea Wang om kontrabass i britisk folk, Karl Seglem om Oljebergets custom-horn og en hyllest til å gå på festival på regntunge dager.

Meld deg på vårt nyhetsbrev