Nyheter

Jan Erik Vold åpner Kongsberg Jazzfestival

Jazzpoeten Jan Erik Vold åpner onsdag 1. juli den 51. utgaven av Kongsberg Jazzfestival.

(pressefoto: Egilø Hansen

Jazzparaden markerer startskuddet på Kongsberg Jazzfestival onsdag 1. juli. Den starter utenfor Kongsberg kino og går til Kirketorget.

Fra jazzparaden i 2014 (foto: Thomas Hegna)
Fra jazzparaden i 2014 (foto: Thomas Hegna)

Her åpnes festivalen av jazzpoeten Jan Erik Vold. Videre deles festivalens store musikerpris DNB-prisen ut til en markant musiker i det norske jazzmiljøet. Prisen er på kr 300 000,- og har som uttalt målsetting å være Norges største og viktigste pris på jazzfeltet. I 2014 mottok Mathias Eick prisen, noe han kvitterer for med prisvinnerkonsert på årets festival.

Senere på åpningsdagen skal Jan Erik Vold også opptre på festivalen sammen med publikums- og kritikerfavoritten Come Shine.

Hele programmet for Kongsberg Jazzfestival finner du her.

Fra forsiden

Nyheter

Jazz- og samtidsmusikken møtte kulturministeren

Representanter fra Norsk komponistforening, nyMusikk, Norsk jazzforum og de store jazz- og samtidsensemblene la fram behovet for en landsdekkende satsing på store musikkensembler under et møte med kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery i Regjeringskvartalet mandag 22. juni.

Now's the time

NTT: Digget i regnet

Kåre & the Cavemen vender tilbake til “Long Day’s Flight Till Tomorrow” og vi byr på stort intervju, Ellen Andrea Wang om kontrabass i britisk folk, Karl Seglem om Oljebergets custom-horn og en hyllest til å gå på festival på regntunge dager.

Meld deg på vårt nyhetsbrev