Nyheter

Kongens fortjenstmedalje til Erling Wicklund

Jazzjournalist, musiker, komponist og arrangør Erling Wicklund mottok i går kveld Kongens fortjenstmedalje for sin innsats gjennom over 40 år.

(mobilfoto: Francesco Saggio)

Kringkastingssjef i NRK, Thor Gjermund Eriksen, og kulturredaktør Hege Duckert, stod for overrekkelsen på Nasjonal jazzscene onsdag kveld.  Det var NRK som med støtte fra Norsk jazzforum og en rekke andre jazzaktører, søkte om tildelingen av Kongens fortjenstmedalje.

– I NRKs historie er det flere bautaer, og Wicklund er blant disse som henger i en fløy i radiohuset, sa kringkastingssjef i NRK, Thor Gjermund Eriksen. Han beskriver Wicklund som  en person sammensatt av entusiasme, nøkternhet, innlevelse, medfølelse, deltagelse, begeistring samt faglig dyktighet, og understreket at Wicklund har hatt stor betydning for utvikling av journalistikk på jazzområdet i NRK.

– Gjennom Wicklunds 46 år i NRK har han betydd svært mye for formidling og utvikling av norsk jazz. Ved siden av sitt arbeid i NRK har Wicklund også virket som orkesterleder, utøvende musiker og komponist, sa kringkastingssjefen.

Kongens fortjenstmedalje deles ut som belønning for innsats av særlig samfunnsgavnlig natur på områder som kunst, kultur, vitenskap, næringsliv, sosialt og humanitært arbeid.

Erling Wicklund takket både Kongen og hans gode rådgivere for æren. – Medaljen er i bunn og grunn en honnør til den levende improvisasjonsmusikken og alle de som skaper den, lytter til den, og gjør den tilgjengelig, og på den måten bringer mennesker på jorden sammen på tvers av politikk, religion og etnisk tilhørighet og all verdens meningsløse motsetninger, sa Wicklund i sin takketale.

 

Fra forsiden

Nyheter

Jazz- og samtidsmusikken møtte kulturministeren

Representanter fra Norsk komponistforening, nyMusikk, Norsk jazzforum og de store jazz- og samtidsensemblene la fram behovet for en landsdekkende satsing på store musikkensembler under et møte med kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery i Regjeringskvartalet mandag 22. juni.

Now's the time

NTT: Digget i regnet

Kåre & the Cavemen vender tilbake til “Long Day’s Flight Till Tomorrow” og vi byr på stort intervju, Ellen Andrea Wang om kontrabass i britisk folk, Karl Seglem om Oljebergets custom-horn og en hyllest til å gå på festival på regntunge dager.

Meld deg på vårt nyhetsbrev