Nyheter

Komponerer bestillingsverk til Vossa Jazz 2014

Bassist Mats Eilertsen (bildet) har fått i oppdrag å komponere bestillingsverket til Vossa Jazz 2014. Med seg har han blant andre Tore Brunborg og Eirik Hegdal.

Én av landets mest anerkjente bassister, Mats Eilertsen, har fått i oppdrag å komponere bestillingsverket til neste års Vossa Jazz. Verket har fått navn etter den mytiske elven Rubicon, og med seg har Mats Eilertsen seks sterke musikalske personligheter som han har jobbet mye med opp i gjennom årene.  Rubicon skal i følge en pressemelding fra Vossa Jazz «spenne opp et sonisk lerret av streng- og tangentinstrumenter, treblåsere og slagverk, en fargerik sammensetning av lyd og noter.»

Bestillingsverket handler om livets mange bekker små som til sammen utgjør en hel å. En Rubicon, som må utfordres, krysses, overskrides og tilbakelegges, forteller komponist Mats Eilertsen.

Rubicon:
Mats Eilertsen – komponist, bass
Thomas Dahl – gitar
Tore Brunborg – saksofon
Olavi Louhivuori – trommer
Harmen Fraanje – piano
Rob Waring – vibrafon
Eirik Hegdal – saksofon og klarinett

Lyd: Asle Karstad

Mer om Mats Eilertsen her.
(foto: Hans Fredrik Asbjørnsen)

 


Fra forsiden

Intervju

OJKOS spelar Gard Kronborg

Når OJKOS opnar året med musikk av Gard Kronborg, møter det lyriske det forstyrrande - i eit uttrykk der naiv melodikk og ein heilt særeigen bass-sound flettar seg tett saman.

Nyheter

Åtte band klare for Jazzintro 2026

Åtte unge, lovende band er plukket ut til å delta i Jazzintro 2026. Gjennom vinteren og våren spiller de på noen av landets mest sentrale jazzklubber, og under Moldejazz i juli vil ett av bandene kåres til Årets unge jazzmusikere 2026. Med tittelen følger en større festivalturné og et tilrettelagt mentorprogram.

Meld deg på vårt nyhetsbrev