29. september 2023

Eivind Aarset - Jan Bang
Last Two Inches Of Sky

Om utgivelsen

«Last Two Inches of Sky», som utgis på Punkt Editions er en ambisiøs og engasjerende kombinasjon av lydmalerier og kunstpop – et nytt høydepunkt i Eivind Aarset og Jan Bangs produksjon.

Aarset og Bang har samarbeidet siden tidlig på 1990-tallet i konstellasjoner med blant andre Nils Petter Molvær, Bugge Wesseltoft, Sly & Robbie og Jon Hassell. «Snow Catches on her Eyelashes» (2020) var deres første utgivelse som duo, et album som inspirerte John Eyles fra All About Jazz til å skrive: «Aarset, Bang and company go from strength to strength, as does the Norwegian scene. Onward and upward.»

«Last Two Inches of Sky» utvider dette soniske universet ytterligere. I likhet med forgjengeren, er den nye innspillingen en blanding av stiler og sjangere sammenvevd ved hjelp av Jan Bangs karakteristiske samplingsteknikk og Eivind Aarsets kontinuerlige utforskning av gitaren. Denne gang er også rytmeseksjonen med Audun Erlien (bass) og Anders Engen (trommer) fremtredende på de fleste kuttene, og arrangementene forsterkes av gjester som Gianluca Petrella (trombone), Adam Rudolph (perkusjon) og Erik Honoré (samples, tekst på «Legion»).

Lenker

Fra forsiden

Nyheter

Fra Setesdal til New York – og tilbake igjen

Bassist og komponist Julian Haugland vender hjem til Sør-Norge med en ny kvintett – bestående av musikere fra New Yorks jazzscene og tidligere medstudenter fra jazzlinja i Trondheim. Bandet har vært i studio og spilt inn album, og i november legger de ut på turné gjennom Agder, Vestfold og Telemark.

Nyhet

Ny festivalsjef på Kongsberg

Lars Ljosland blir ny sjef på Kongsberg Jazzfestival. – Med Lars får vi en festivalsjef som kjenner musikken, festivalen og Kongsberg. Det er en kombinasjon som gir oss et svært godt utgangspunkt for framtiden, sier styreleder Tommy Hvidsten.

Meld deg på vårt nyhetsbrev