Nyhet

Ny festivalsjef på Kongsberg

Lars Ljosland blir ny sjef på Kongsberg Jazzfestival. – Med Lars får vi en festivalsjef som kjenner musikken, festivalen og Kongsberg. Det er en kombinasjon som gir oss et svært godt utgangspunkt for framtiden, sier styreleder Tommy Hvidsten.

Kongsberg Jazzfestival har ansatt Lars Ljosland som ny festivalsjef. Med over 20 års engasjement for festivalen, solid ledererfaring og en sterk kjærlighet til musikken og Kongsberg, er han klar for å lede festivalen inn i et nytt kapittel, skriver festivalen i en pressemelding i dag.

Ljosland er allerede et kjent navn i Kongsbergs kulturliv.  Han har tidligere vært daglig leder ved EnergiMølla, sittet i styret for Kongsberg Jazzfestival og har siden 2022 ledet festivalens programkomité. Han har også erfaring fra Norske Kulturarrangører, et omfattende nettverk i norsk musikkliv og leder- og prosjektkompetanse fra næringslivet.
For Lars Ljosland betyr den nye jobben noe helt spesielt: – Å få lede Kongsberg Jazzfestival er en drøm som går i oppfyllelse. Jeg har vært glad i denne festivalen i mange år. Nå får jeg muligheten til å bruke all min erfaring og entusiasme til å utvikle den videre.

Styreleder Tommy Hvidsten er svært fornøyd med ansettelsen, og forteller at den kommer etter en grundig rekrutteringsprosess med flere godt kvalifiserte kandidater.
– Lars kombinerer musikalsk kompetanse, ledererfaring og gjennomføringsevne. Han kjenner organisasjonen, de frivillige og samarbeidspartnerne våre, og har en solid forståelse av festivalens kunstneriske ambisjoner. Vi har stor tillit til at han kan videreutvikle festivalen med både entusiasme og økonomisk ansvarlighet.

For Ljosland selv er den lokale forankringen en av festivalens aller største styrker.
– Vi skal være en festival som hele Kongsberg er stolt av, samtidig som vi trekker musikere og publikum fra hele verden til byen vår, sier Ljosland. Han understreker også betydningen av alle menneskene som står bak festivalen: – Jeg gleder meg aller mest til å gjøre dette sammen med alle de fantastiske menneskene som skaper festivalen. Dette er ikke et enmannsprosjekt, det er et stort fellesskap.

Ljosland tiltrer stillingen 1. februar 2027. Fram til da fortsetter Jan-Olav Styrvold som fungerende festivalsjef.

Fra forsiden

Now's the time

NTT: Slåtter i livets toneart

Kjetil Jerve presenterer en ny trio og har vært på Stevie Wonder. Det samme har pianist og DJ Tilla Gaasø vært. Mens Karl Seglem gir ut egen notebok og LP med tenorsaxslåttar.

Nyheter

Storbandprisen til Pål Vinland

Musiker, organisator og styreleder i Ski Storband, Pål Vinland, er hedret med Storbandprisen 2026. Vinland er brennende entusiastisk for miljøet og musikken som helhet, og har bidratt både til kunstnerisk utvikling, unike publikumsopplevelser og ikke minst til å rekruttere fremtidige musikanter, uttaler Norsk jazzforum i sin begrunnelse for tildelingen.

Meld deg på vårt nyhetsbrev