Fredag 17. apr 2026 kl. 21:00

Jenny Frøysa’s «Artful Ensemble»

Jazzsirkelen / Quality Hotel Ålesund
Sorenskriver Bullsgate 7, 6002 Ålesund

Jenny Frøysa’s Artful Ensemble:
Pauline Boty: bring her out!
17. april får vi besøk av barytonsaksofonisten og komponisten Jenny Frøysa og hennes kvinnesterke «Artful Ensamble», bestående av 6 kvinner og en mann.
De skal presentere verket “Pauline Boty: bring her out!”
Verket er inspirert av popkunst-kunstneren Pauline Boty,
som var aktiv i London på 1960-tallet, men ikke fikk den oppmerksomhetenhun fortjente mens hun levde.
I likhet med Botys kunst, er musikken inspirert av elementer fra popkulturenfra de siste tiårene, men satt i en swingende jazzverden. Resultatet kankanskje kalles jazz med en tvist, der det tekstlige får stor plass.
Disse ønsker å informere publikum om Botys liv og kunst, samtidig som dentrekker linjer og paralleller til likestillingsmessige utfordringer som fortsattfinnes i dag.
Uttrykket er rikt, lekent og referanserikt, og spiller på de mangfoldigekreative styrkene til musikerne i bandet.

Bandet består av:
Jenny Frøysa (barysax)
Ingeborg Gravem Sollid (vokal)
Liv Ellen Rønning (vokal og altsax)
Tuva Olsson (trompet)
Anna Ueland (tangenter)
Kertu Aer (kontrabass)
Tor Haugerud (trommer)

Jenny Frøysa (f. 1997) er musiker og komponist, bosatt i Trondheim. Hun eraktiv i mange fremadstormende prosjekter som har bemerket seg i jazz- ogimpromiljøet, blant annet PHØNIX, Cosmic Swing Orchestra, Leirblaa ogSubcurrent. Hun er også aktiv med Trondheim Jazzorkester, og turnererjevnlig i Norge og Europa, i tillegg til å ha gitt ut flere plater.
Hun underviser også på Jazzlinja ved NTNU, Trondheim.
www.jennyfroysa.com
Dørene åpner 20.30
Billetter på Tikkio

Pris:
350/300

Konserter

Meld deg på vårt nyhetsbrev