The Jazzistocrats er Norges svar på Max Raabe & Palastorchdester. Gallakonserten er orkesterts årlige festradioforestilling, hvor en rekke gjesteartister inviteres med opp på scenen, for to herlige klokketimer med autentisk fremført jazz og populærmusikk fra 1920-tallet, pakket inn i dårlige vitser og pinlige reklamesanger.
PRAKTISK INFORMASJON
Dørene åpner kl. 17.30, altså en halvtime før konserten begynner. På samme tidspunkt åpner baren bakerst i salen, så man kan få kjøpt dere forfriskninger. Det blir dessverre ingen betjent garderobe, men det vil være noen stumtjenere, hvor man kan henge yttertøy på eget ansvar. Konserten varer til kl. 20.30, med en halvtimes pause kl. 19.00.
GALLAKONSERT MED STIL!
På disse konsertene kommer det mange som liker å kle seg pent og 1920-tallets stil. På Gallakonserten er det ikke pynteplikt, men definitivt pynterett! Ta gjerne det lekreste du har i skapet, om du vil, slik man gjorde når man skulle på konsert i gode gamledager.
RADIOSENDING
«Hallo, Hallo! De lytter til Kringkastingsselskapet A/S!» Forestillingen vil kunne høres på mellombølgeradio i Bergensområdet, sendt ut på eteren av radiomuseet Bergen Kringkaster, på mellombølgebåndet, på Rikskringastingens gamle frekvens 1314kHz.
Radiosendingen er «sponset» av Mowinckel’s Margarin SOL, «Margarinet med fjellsmørets kvaliteter». SOL-sangen, som går igjen som showets vignett, ble gitt ut på noter i 1930, og delt ut gratis som et reklamestunt. Bergensfirmaet Mowinckel er fremdeles aktivt i Bergen, men befatter seg ikke med margarinproduksjon lenger.