Nyheter

Kvernberg og Redman på norgesturné

Det bejublede mestermøtet mellom Ola Kvernberg og Joshua Redman, fra fjorårets Moldejazz, sendes i november ut på norgesturné.

Molde-konserten ble omtalt som «mestermøte for historiebøkene» av Jazzinorges Terje Mosnes, og mange har ønsket å få denne duoen ut på veien. Nasjonal jazzcene tok ansvar, og presentere nå en norgesturné i samarbeid med Music Works International. Turneen starter i Arendal 13. november, går videre til Bodø, Trondheim, Molde og Oslo, før den avsluttes i Stavanger.

«Ved alle vellykkede jazzfestivaler oppstår det øyeblikk eller passasjer som freser seg fast i hukommelsen og blir sittende. (…) Ikke bare på grunn av den fabelaktige musiseringen som sådan, men også på grunn av den atmosfæren den foregikk i, skapt av to alen av samme spellemannstykke som så åpenbart fant hverandre i en kommunikasjon som oste av spilleglede og trivsel.» – Terje Mosnes, Jazzinorge.no

Kvernberg og Redman møttes første gang under Moldejazz i 2006 og har siden planlagt et samarbeid, men det var først i fjor da Kvernberg var Artist in Residence, planene ble realisert.

Turné:
13. november – Arendal Jazzklubb
14. november – Ad Lib Jazzkubb, Bodø
15. november – Dokkhuset Scene, Trondheim
16. november – Storyville Jazz Club, Molde
17. november – Nasjonal jazzscene, Victoria, Oslo
18. november – Stavanger Jazzforum

Fra forsiden

Nyhet

Store kutt i arrangørtilskudd fra Kulturrådet

Flere klubber, blant annet Cosmopolite, Konsertforeninga og Ad Lib Jazzklubb, har fått store kutt i Kulturrådets arrangørtilskudd for 2026. Arrangører forteller at dette vil få negative konsekvenser for konsertvirksomheten og musikeroppdrag. Norsk jazzforum roper varsku om et sterkt underfinansiert Norsk kulturfond.

Now's the time

NTT: Undergrunnens optimisme

Catalytic Sound og platebutikken Tiger jobber med å skape sin musikkbransje, Ragnhild Moan inviterer på suppe og stemning og Jacob Young spiller julekonsert med spørsmålsrunde. Sånn ble NTT nummer 300!

Meld deg på vårt nyhetsbrev