Nyheter

Markeringer av jazzdagen

På den internasjonale jazzdagen 30. april blir det arrangementer over hele Oslo og resten av landet. Fra Oslo Konserthus skal konserten med Espen Berg Trio (bildet) strømmes direkte til Smalls Jazz Club i New York gjennom prosjektet Building Bridges.

pressefoto: Christina Undrum Andersen

På International Jazz Day 2017 arrangerer nettmagasinet Second of Jazz, i samarbeid med gitarist og komponist Mark Whitfield, for første gang et direkte strømmet musikkarrangement mellom jazzmusikere i Oslo og i New York. På scenen i Lille sal i Oslo Konserthus spiller Espen Berg Trio. På den legendariske jazzklubben Smalls Jazz Club i New York står Davis Whitfield med sin egen trio. Begge konsertene overføres direkte, både lyd og bilde, til den andre konsertscenen.

Building Bridges
Pianist og komponist Espen Berg vil blant annet spille musikk fra albumet Mønster, som trioen utga i 2015 til strålende kritikker. Den New York-baserte pianisten og komponisten Davis Whitfield vil lede sin trio gjennom et program bestående av egenkomponerte låter. I tillegg vil begge trioene fremføre sine tolkninger av to komposisjoner av pianisten Kenny Kirkland. Denne delen av arrangementet er en heder til en komponist som var betydningsfull for jazzens utvikling i det tidsrommet han levde.
– Gjennom streaming skapes en plattform for utøvelse og formidling av jazz, som bidrar til at ulike musikkulturer kan dele sin musikk med hverandre i sanntid, sier arrangøren i en pressemelding. Arrangementet åpnes av lederen av Oslo Jazzfestival, Edvard Askeland, og Ragnhild Hoel Gustum, Second of Jazz.

Oslo-dugnad på den internasjonale jazzdagen
Flere arrangører i Oslo har tatt initiativ til felles markedsføring av den internasjonale jazzdagen og arrangerer konserter i fellesskap. Markeringen startet allerede onsdag med ARTTALKS Jazz Special på Caféteatret. Lørdag 29. april spiller Akershus ungdomsjazzorkester på samme sted samt Jose James på Cosmopolite. Søndag, på selve dagen, på Caféteatret, presenterer Improbasen et utvalg av talentfulle unge jazzmusikere på Barnas Jazzcafé. Senere på kvelden spiler POING med Maja Ratkje.

Global jazz warming
For å markere International Jazz Day inviterer Samspill, Kampenjazz, Nordic Black Theatre, Nasjonal jazzscene og Oslo Jazzfestival til konsert med Matona’s Afdhal Group på Victoria 30. april.
Mohamed Issa Matona er en av Tanzanias mest ettertraktede musikere. Multi-instrumentalisten, som blant annet behersker fiolin, oud og perkusjon, blander musikken fra sitt eget land med uttrykk fra hele verden. I sommer er han i Europa, og skal spille flere konserter.
The Afdhal Group består av det beste jazz-Norge under tredve har å by på, ispedd en nytenkende klassisk stryker. Med utgangspunkt i den nydelige Taarab-tradisjonen på Zanzibar utforsker bandet de harmoniske, melodiske og rytmiske mulighetene musikken tilbyr.
På scenen står Mohamed Issa Matona (vokal, fiolin, oud), Harald Lassen (saksofon, perkusjon), Stian A. E. Andersen (bass), Emilie Lidsheim (fiolin, vokal), Martin Lie Svendsen (gitar) og Ivar Asheim (trommer, perkusjon).

Se konsertkalenderen for flere arrangementer.

Fra forsiden

Nyheter

Nesodden Jazzklubb kåret til Årets jazzklubb

Nesodden Jazzklubb ble søndag 19. mai tildelt prisen Årets jazzklubb 2024. Klubbens arrangementer bærer preg av god atmosfære, profesjonalitet og godt besøk, skriver Norsk jazzforum i begrunnelsen for tildelingen, og trekker fram klubbens gode og varierte programmering og ildsjelenes smittende engasjement.

Meld deg på vårt nyhetsbrev