3. november 2023

Janne Eraker
Movements for Listening

Om utgivelsen

Movements for Listening, et steppdansalbum på dobbel vinyl!

Albumet er en vill utforsking av lyd, utført av Janne Eraker og venner, med grenseløse musikkverdener, der horisonten utvides og vi beveger oss utenfor alle boksene. Prosjektets ambisjon var å finne måter å bruke steppdansen som slagverk på innen en variasjonen av musikalske sjangre, og å lage en state-of-the-art albuminnspilling med dette. Eraker gikk langt for å prøve ut forskjellige lyder, teksturer, materialer, sko, dynamikker, konsepter, og, selvfølgelig, rytmer! Det er både komponert og improvisert musikk på albumet, samt musikk basert på en standard jazzlåt, et score, en groove og en melodi. Det finnes steppdans på treplater og tregulv, metall, bobleplast, sand, i vann, med forskjellige typer sko og til og med barfot! Eraker spiller på løse steppdansjern som henger fra et stativ, som en slagverker som spiller på en klokkespill, og trejern som er bundet sammen i hendene hennes, som en flamencodanser som spiller kastanjetter.

Musikere

Janne Eraker - steppdans
Knut Reiersrud - gitar
Roger Arntzen - kontrabass
Vegar Vårdal - fele
David Arthur Skinner - piano
Michaela Antalová - trommer
Juliana Venter - stemme
Anders Kregnes Hansen - slagverk
Harald Fetveit - støy
Kristoffer Lislegaard - elektronisk musikk
Hans Martin Rundberg Austestad - banjo
Ivar Grydeland - pedal steel gitar

Lenker

Fra forsiden

Nyhet

Sesongåpner med ny musikk

Håvard Wiik har skrevet ny musikk til Cimota på bestilling fra Nasjonal jazzscene i samarbeid med Stavanger Jazzforum og Bergen Jazzforum. Det blir verdenspremiere på musikken når bandet åpner konserthøsten på Victoria i Oslo 28. august, før de fortsetter videre til Stavanger og Bergen.

Nattjazz 2026

Bøttehatter og boots i Bergen by

FESTIVAL: To dager på Nattjazz fylt med lokale helter, premierenerver, hjertelige gjenforeninger, Coltrane-sitater og voldsomme mengder pedal steel.

Meld deg på vårt nyhetsbrev