15. september 2023

kÖök
Berlin Death Trip (Single Edit)

Om utgivelsen

Den eksperimentelle duoen kÖök (Stian Larsen og Jørn Erik Ahlsen Alkanger) markerte sitt 10-årsjubileum med utvidet besetning på albumet «5». Sammen med de eminente musikerne Morten Qvenild (pno), Per Oddvar Johansen (tr) og Marius Gjersø (trp), serverer de et høyst stemningsfullt album og dette er singel-kuttet «Berlin Death Trip». Tittelen spiller på Berlin Death Strip et godt bevoktet område i Berlinmuren der mange som prøvde å flykte over grensen mistet livet. Tittelen er også hentet fra Lydia Davis’ bok «Torpor» der et barnløst par skal til Berlin for å hente et adoptivbarn. Berlin er også stedet kÖök spilte sin første konsert og med det ble dette kuttet symbolsk på mange måter.

Lytteren blir tatt med på en musikalsk reise hvor musikerne mesterlig navigerer grenselandet mellom nordisk jazz, ambient og dronemusikk. Musikken er sterkt assosiativ og dynamisk, fra det sarte, intime til det ekspressive og intense.

Musikere

Stian Larsen - Gitar
Jørn Erik Ahlsen Alkanger - Gitar
Morten Qvenild - Piano
Per Oddvar Johansen - Trommer
Marius Gjersø - Trompet

Lenker

Fra forsiden

Moldejazz 2026 - del 3

Roseblader og en gjenglemt cowboyhatt

FESTIVAL: Tredje og siste rapport fra Moldejazz inneholder omtaler av esperanza spaldings residency på godt og vondt, Cécile McLorin Salvant, Brandee Younger, Shabaka, Sofi-O, Lauvdal/Fosheim og Sakte, fallende i tillegg til spredte inntrykk i listeform.

Moldejazz 2026 - del 2

I den svale skyggen av Miles og Trane

FESTIVAL: Rapport 2 fra Moldejazz: Hvordan skal vi feire hundreårsjubileene til Miles Davis og John Coltrane? To konserter på Moldejazz prøver og feiler. Men det finnes nok av andre musikalske øyeblikk som viser effekten de fremdeles har på musikken.

Meld deg på vårt nyhetsbrev