21. mars 2025

Avian Art & Stein Urheim
A Ripple Song

Om utgivelsen

De fargerike improvisasjonene til Avian Art utforsker det musikalske spekteret gjennom vakre tematiske utviklinger, abstrakte lydlandskaper og intens musikalsk spenning. Gjennom to utgivelser og en mengde konserter har ensemblet etablert et utrykk hvor musikalske ideer utvikles, blir vridd og vendt på, som et økosystem i sakte endring. Små nyanser i musikken gir grobunn for et levende og organisk lydbilde, som vokser frem i harmoni med ensemblets årvåkenhet og tilstedeværelse.

Den 21.mars 2025 slipper bandet sitt tredje album A Ripple Song på Musicwelike Records, denne gang i samarbeid med multiinstrumentalist og Edvard-prisvinner Stein Urheim. Dette møtet resulterte i en samling improvisasjoner farget av skjørhet og skjønnhet. Med en stor variasjon av elektroniske og akustiske instrumenter bidrar også Urheim med å åpne opp for nye soniske verdener. I løpet av 2025 vil Avian Art spille konserter som presenterer musikk fra dette samarbeidet.

Som en unik musikalsk enhet fortsetter Avian Art å tråkke en forfriskende sti i fri-improlandskapet.

A RIPPLE SONG
A Ripple Song ble spilt inn i Duper studio 28.august 2023 med Iver Sandøy som tekniker. Platen ble mikset av Mathias Marstrander og mastret av Karl Klaseie i Øra studio.

All musikken på albumet er improvisert frem av Avian Art og Stein Urheim, og er en dokumentasjon på den første gangen musikerne spilte sammen. Grunnlaget for innspillingen var å utforske felles improvisasjon uten noen bestemte rammer utover dette. Urheim ble valgt som gjest til denne innspillingen etter å gjort flere splitt-konserter med Avian Art, og musikerne kjente en naturlig musikalsk kobling mellom utrykkene deres som de ønsket å forske videre på.

Det var også et naturlig valg å få Mathias Marstrander til å mikse platen, etter fantastisk arbeid på Avian
Arts forrige plate (Hagelaget, 2021). Han har i samarbeid med bandet vært en essensiell del av å forme lyd-bildet på platen gjennom aktive valg i bruk av effekter og klang.

Omslagskunsten er laget av Cecilia Nordström og er inspirert av albumets tittel og musikkens organiske
struktur. Kunsten er et fotografi av en papirskulptur og kan bindes direkte opp mot musikkens kobling til
natur og skog. Med bakgrunn i samme tematikk bruker albumet titler hentet fra Rudyard Kiplings
Jungelboken

Musikere

Stein Urheim - Gitar, elektronikk, tamboura, bouzouki, munnspill og fløyter
Peter Dybvig Søreide - Gitar
Gard Fredrik Hvammen - Piano
Sverre S. Sæbø - Kontrabass
Amund Nordstrøm - Trommer

Lenker

Fra forsiden

Now's the time

NTT: Mathildes fanfare

Mathilde Grooss Viddals FriEnsemblet feirer 20 år med ny plate, Bjørn Vidar Solli snakker om David Lynch, trombonist Erik Johannessen tegner og forklarer, vi ser på The Brutalist, er på konsert med Lasse Marhaug, hører på en idealistisk impro-samler, og vi sier adjø til flere helter.

Nyheter

Vestlandsk Big Band Boom

Fredag 7. og lørdag 8. mars arrangerer Vestnorsk jazzsenter sammen med Bergen Big Band og Bergen jazzforum for første gang en egen festival for regionens storband, Big Band Boom, på Sardinen USF.

Meld deg på vårt nyhetsbrev