Hanna Paulsberg er tildelt prisen som årets europeiske jazzmusiker under den prestisjetunge Académie du Jazz-utdelingen i Paris.
I Paris mandag kveld mottok saksofonist og komponist Hanna Paulsberg den prestisjefulle prisen som årets europeiske jazzmusiker under den franske prisutdelingen Academie du Jazz.
I takketalen takket Paulsberg musikerene i kvartetten hennes Hanna Paulsberg Concept, som har spilt sammen med henne i over 15 år: «Mitt arbeid er bygget på deres arbeid, og uten de hadde jeg ikke vært den musikeren jeg er i dag».
Tord Gustavsen mottok samme pris i fjor, og andre tidligere mottakere er blant andre Tomas Stanko, Paolo Freso, Django Bates og Arild Andersen.
Under utdelingen fremførte Paulsberg en egen komposisjon sammen med den italienske gitaristen Federico Casa Grande, som også var nominert. Foto: Philippe Marchin
– Det er veldig overraskende, men veldig, veldig stas. Å få anerkjennelse i et annet land enn hjemlandet føles som en ekstra fjær i hatten og noe jeg håper blir lagt merke til, sier Hanna Paulsberg i en kommentar til lokalavisa Oppland Arbeiderblad tirsdag. Paulsberg er opprinnelig fra Rygge, men er nå bosatt på Kapp i Østre Toten.
Académie du Jazz er en fransk organisasjon som ble grunnlagt i 1954 for å fremme og anerkjenne jazzmusikk. Hvert år deler den ut flere prestisjefylte jazzpriser til musikere, album og andre bidrag til jazzfeltet. Prisene avgjøres av en jury bestående av jazzjournalister, produsenter og musikere.