Nyhet

Feirer 70 år med konsert

Pianist, bandleder og æresborger av New Orleans, Morten Gunnar Larsen, fyller 70 år og det skal feires med jubileumskonsert på Nasjonal jazzscene torsdag 9. oktober. Det blir en swingende aften hvor pianisten blir å høre både solo og sammen med venner fra et langt musikerliv, blant andre Georg Reiss og Majken Christiansen.

Den 1. oktober fyller jazzpianisten Morten Gunnar Larsen 70 år. Han er kjent både i Norge og internasjonalt som utøver av tidlig jazzpiano og ragtime, og han er til og med æresborger av New Orleans. Larsen leder Ophelia Orchestra, medvirker i Magnolia Jazzband, Ytre Suløens Jass-ensemble og Odeon Jazz Quintet. I tillegg gir han ofte solokonserter samt i duo med f.eks. Karin Krog, klarinettisten Georg Reiss eller vokalisten Ståle Ytterli. Som solist har han også spilt med ulike symfoniorkestre og framført verker av bl.a Gershwin og Bernstein. I Oslo er han en sentral musiker i jazzmiljøene rundt New Orleans Workshop Jazzclub og jazzkafeen på Oslo Konserthus.

Larsen har bodd i USA i lengre perioder, særlig i New York og New Orleans. Blant hans innspillinger kan nevnes ”Fingerbreaker” på Decca/Universal med internasjonal lansering, i ”Creole Connections”(Lawo Classics) fokuserer han på musikk fra Karibia og Sør-Amerika. Han mottok Spellemannsprisen for sin første soloplate (1976), senere nominasjoner i 1990 og 2000. Han har også mottatt Buddy-prisen, norsk jazz’ høyeste utmerkelse, i 1992 samt New Orleans Workshop-prisen. I 1995 fikk Larsen som første norske artist Obie-prisen i New York som solist i forestillingen ”JELLY ROLL!” på Off Broadway.

Festaften på Nasjonal jazzscene
Jubileet feires med konsert på Nasjonal jazzscene torsdag 9. oktober. Da inviterer Morten Gunnar Larsen alle til fest med musikk fra et langt liv i et dypt kjærlighetsforhold til jazzen. Han skal både spille solo og sammen med gode venner og kollegaer, dette blir en kveld som virkelig skal swinge. På scenen med Morten Gunnar får vi høre klarinettist Georg Reiss, vokalistene Majken Christiansen og Ståle Ytterli, Bjarne Magnus Jensen på fiolin, Åsbjørg Ryeng på bandoneon og Kenneth Ekornes på slagverk.

Fra forsiden

Nyhet

Nyheter fra Jazzfest

I mai byr Jazzfest i Trondheim på det første møtet med Heida Mobecks utgave av Trondheim Jazzorkester. På festivalprogrammet står også Trondheim Jazzorkester med Jason Moran, samt Veslemøy Narvesen, Anna Ueland og Orbits. Nils Petter Molvær avslutter Jazzfest med Khmer.

Intervju

Jan Gunnar og Ad Lib i 50!

Jan Gunnar Hoff og Ad Lib Jazzklubb fyller 50 år i musikken – begge to. Det som starta med ein 17-åring bak pianoet våren 1976, har vorte eit halvt hundreår med musikalske møte, sjangerbrot og ein jazzkultur som har sett spor i heile Bodø. Under årets Bodø Jazz Open blir jubileet feira slik det bør: med eit stjernelag av musikarar og fullt orkester.

Meld deg på vårt nyhetsbrev