Nyhet

Fornøyd Nattjazz-sjef

Nydelig åpningshelg, godt billettsalg og en stadig økende andel unge publikummere, oppsummerer festivalsjef Jon Skjerdal etter årets Nattjazz. Festivalen rapporterer at årets festivaløkonomi ser ut til å ende i balanse.

Etter ni dager med Nattjazz på USF Verftet viser festivalens oppsummering at det totalt ble solgt 7677 festivalpass og dagspass. Dette gir et besøkstall på 22 135, når man legger til grunn 2,5 konsertbesøk pr. solgte pass, forteller Nattjazz i en pressemelding.

– Vi er veldig fornøyde med billettsalget, og en helt nydelig start med bortimot fulle hus første helgen. Vi har fått svært mange gode tilbakemeldinger fra både gjester og artister i løpet av festivalen, sier festivalsjef Jon Skjerdal.

Årets Nattjazz startet med gratis åpningskonsert i Hallen USF med Ole Hamres unike Folkofoni med over 1200 publikummere på plass. For første gang presenterte Nattjazz også et symfoniorkester på programmet, når Ola Kvernberg & Kristiansand Symfoniorkester inntok samme scene med Steamdome III: Beyond the End. Nattjazz forteller at alle konsertene inne på USF Verftet, både med lokale musikere og verdensstjerner, var godt besøkt.

Totalt ble det blitt avviklet ca. 80 ulike arrangement og konserter under Nattjazz 2025, inkludert filmvisning, Poesidigg, DJs, ølfestival, Griegakademiets populære eksamenskonserter og gratiskonserter på Jazzplass i Bakgården og Jazzpaviljongen i Byparken. Totalt har over 400 musikere, 150 frivillige og 30 ansvarlige medarbeidere bidratt på sitt vis i løpet av festivalen.

– Vi ser at trenden med økt andel unge publikummere ser ut til å fortsette. Det lover godt for jazzens fremtid, avslutter Skjerdal.

Med billettinntekter omtrent som budsjettert og generøse gaver fra Grieg Foundation, Trond Mohn og Sparebanken, forteller Nattjazz at det ligger til rette for at årets festivaløkonomi ender i balanse.

Fra forsiden

JAZZPROFILEN

Kaffeslabberas hos Jazzfluenseren

JAZZPROFILEN: - Det er jo helt fascinerende hva folk driver på med, og hva slags tanker de har om sin utøving. Alle har jo sin egen måte å tråkle seg gjennom kunstnerskapet sitt, forteller den selvutnevnte jazzfluenseren Jørn Erik Ahlsen Alkanger. Ved et lite kjøkkenbord på Nesodden samtaler han med andre musikere om kunsten og om livet, som publiseres annenhver uke i podkast-serien Jazzfluenseren.

Nyhet

Over 60 musikkaktører har signert opprop mot NRK

NRK har varslet store endringer i musikktilbudet, og musikklivet er bekymret for om NRK ivaretar sitt samfunnsoppdrag. Over 60 musikkaktører inkludert Den Norske Opera & Ballett, Dirigentløftet, Creo, Norsk jazzforum og Norges Musikkorps Forbund har nå signert et opprop mot endringene.

Meld deg på vårt nyhetsbrev