Nyhet

TJO nominert til Nordisk råds musikkpris

Trondheim Jazzorkester er en av tolv nominerte til Nordisk råds musikkpris. Orkesteret har i 25 år markert seg som et unikt ensemble på høyt internasjonalt nivå, uttaler nominasjonskomiteen. Vinner av prisen offentliggjøres i oktober.

Nordisk råds musikkpris, som har blitt delt ut siden 1965, har som mål å anerkjenne skapelse og fremføring av musikk på et høyt kunstnerisk nivå. I år er Trondheim Jazzorkester og fiolinist Vilde Frang Bjerke de to norske nominerte. TJO er for øvrig det eneste ensemblet som er nominert, de andre 11 er enkeltmusikere.

Nominasjonskomiteen skriver blant annet følgende: «Trondheim Jazzorkester har under 25 år utmärkt sig som en unik ensemble på hög internationell nivå. (…) De konstnärliga ledarna har ständigt fokuserat på att få fram kvaliteterna hos små ensembler i storbandsformat, något som ger mer utrymme för spontanitet och improvisation än vad som är vanligt för stora ensembler. Det läggs vikt vid ett utpräglat gehörsbaserat musicerande och en spännande nyfikenhet på nya musikaliska möjligheter.» Les hele nominasjonsteksten her.

Vinneren av Nordisk råds musikkpris 2025 offentliggjøres under en prisseremoni 21. oktober i Stockholm. Prismottakeren vil motta statuetten «Nordlys» og premiepenger på 300.000 danske kroner.

Fra forsiden

Nyheter

Idiotek sikret seg siste finaleplass i Jazzintro

Det var trioen Idiotek som onsdag kveld sikret seg den fjerde og siste finaleplassen i Jazzintro 2026. I finalen under Moldejazz i juli skal bandet kjempe om tittelen Årets unge jazzmusikere 2026 samt en lanseringspakke fra Norsk jazzforum med festivalturné og mentorprogram.

Nyhet

Karin Krog med Seniorstorbandet

For første gang på tolv år blir Karin Krog å høre med storband. Det blir med Seniorstorbandet på Lillestrøm 11. april og Kolbotn 22. april. John Surman har skrevet arrangementer og er med som solist.

Meld deg på vårt nyhetsbrev