Nyhet

Klart for Jazzfest i Skien

Noen av landets fremste jazzmusikere vender hjem til fødebyen når Skiensjazzdraget inviterer til Jazzfest Skien 14. – 16. oktober.

Over 30 musikere fra hele Skandinavia kommer til årets jazzfest i Skien denne uka. Fra torsdag til lørdag blir det til sammen ni konserter i Ibsenhuset og i Spriten kunsthall med blant annet bestillingsverk, klassisk pianotrio, supersonisk orkester, barnejazz og lokale talenter.

Eyolf Dale solo åpner årets Jazzfest torsdag kveld i Spriten kunsthall, og Dale blir med tre konserter en gjennomgangsfigur i festivalen. Lørdag spiller han både med sin egen trio, med Audun Kleive og Per Zanussi, og med Thomas Johansson og elever fra musikklinja på Skien videregående skole. Både Dale og Johansson la det første grunnlaget for sine musikerkarrierer nettopp som elever ved musikklinja her.

En annen Skiens-musiker, Andre Roligheten, står bak bestillingsverket «Transmission», som presenteres fredag. Her har han med seg Mattias Ståhl (vibrafon), Jon Rune Strøm (kontrabass) og Gard Nilssen (trommer). Sistnevnte, også fra Skien, spiller senere samme kveld med sitt bejublede Supersonic Orchestra. Ellers på programmet finner vi Baksaas/Høyer torsdag, Siril Malmedal Hauge fredag, Inger Marie Gundersen og Susanne Sundfør lørdag. Mer om programmet her.

Fra forsiden

Now's the time

NTT: Groove, svette og tårer

Vi minnes D'Angelo: Sofie Tollefsbøl og Kim Ofstad dykker ned i musikken hans og vi byr på deep cuts og artikler om Voodoo og Black Messiah. I tillegg har vi lynkurs i James Brandon Lewis, vi har Spotify-sint leserinnlegg om modding av gamle ipoder og vi har intervjuet Rick Beato!

Nyheter

– Skuffende for det frie musikkfeltet

Statsbudsjettet 2026: - Kutt i regionale kulturfond og på stedet hvil for Norsk kulturfond. Regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026 er skuffende lesning. Avstanden mellom institusjonene og det frie musikkfeltet fortsetter å vokse, sier daglig leder i Norsk jazzforum, Gry Bråtømyr.

Meld deg på vårt nyhetsbrev