Nyhet

StåOppJazz feirer 15 år med minifestival

Det har gått 15 år siden konsertkonseptet StåOppJazz i Bergen så lyset for første gang, og det feires med minifestival i Teglverket på Kvarteret 4. og 5. oktober.

På Det Akademiske Kvarter i Bergen har studenter og andre blitt eksponert for kvalitetsmusikk og fått utvidet sin musikalske horisont siden oppstarten av StåOppJazz i 2003. Allerede i sitt andre år som konsept ble det klart at det var her for å bli; prisen for årets klubb, delt ut av Bergensprisen, ble tildelt til nettopp StåOppJazz i 2005. Nivået fortsetter å holde seg høyt, med artister som Krakow, Nathalie Nordnes og Natalie Sandtorv på scenen. I dag er tilbudet enda bredere enn det var den gang, Det arrangeres flere konserter i semesteret og ønsket er å tiltrekke både jazzinteresserte og andre nysgjerrige.

Har hjulpet unge jazztalenter fram i 15 år
Det er Studentorganisasjonene Aktive Studenters Forening (ASF) som står bak StåOppJazz. Sturle Sandvik fra ASF booking er hovedansvarlig for StåOppJazz og mener at konseptet er svært viktig for å få fram unge i bransjen:
– StåOppJazz er og har vært viktig for jazzmiljøet i Bergen, særlig for å vise fram jazz og nisje-musikk til og fra studentmiljøet. For mange artister har SOJ vært viktig i starten av karrieren som for eksempel Gurls, Broen, Hanne Hukkelberg og Natalie Sandtorv. Samtidig som lokale jazzband spiller sine første live-konserter der har også store nasjonale stjerner som Farmers Market vært på besøk. På Kvarteret arrangeres også ”Jazzå” av Bergen Realistforening (som gikk ut av SOJ-samarbeidet i 2017) og Studentersamfunnet, og dette er et like flott konsept som også er viktig for Kvarteret og jazz-miljøet, forteller Sandvik.

Jubileumsfestival
Nå er StåOppJazz blitt 15 år, og det skal feires. Jubileet arrangeres som en mini-festival i Teglverket på Kvarteret, der det over to kvelder blir fokus på «up-and-coming» artister innen sjangeren. Med seg på feiringen den 4. og 5. oktober får ASF besøk av blant annet det lokale stjerneskuddet Katarina Lunde, duoen Daiisy; frontet av bergenske Thea Emilie Wang, og Trip Advisor; et band med studenter fra jazzlinja på Griegakademiet. Det blir til sammen seks forskjellige artister med et bredt spekter og man kan forvente alt fra improvisert samtidsmusikk til elektronisk jazzpop, forteller arrangøren.

Fra forsiden

Nyhet

Garner skal lede Trondheim Voices

Natali Abrahamsen Garner er ny kunstnerisk leder for Trondheim Voices. Ensemblet er svært begeistret for at Natali nå skal overta lederrollen, forteller styret i Midtnorsk jazzsenter.

Nyhet

Spalding blir residerende artist på Moldejazz

Den amerikanske bassisten og vokalisten Esperanza Spalding blir Artist in Residence under Moldejazz 2026. Publikum kan se frem til en helt unik festivalopplevelse med minst fire ulike konserter som strekker seg fra det intime og akustiske til det grensesprengende og tverrkunstneriske, forteller festivalen i en pressemelding.

Meld deg på vårt nyhetsbrev