Nyheter

Lindemanprisen til Sidsel Endresen

Sidsel Endresen tildeles den prestisjefylte Lindemanprisen for 2016. I begrunnelsen for tildelingen beskrives Endresen som en av de viktigste stemmene og stilskaperne innenfor «de utvidete vokalteknikker.»

pressefoto: Knut Utler

Lindemanprisen deles vanligvis ut hvert år til en komponist, utøver eller pedagog som har gjort en betydningsfull innsats i norsk musikkliv. Sidsel Endresen får den som utøver, men hun er også en særpreget komponist og pedagog.

Einar Solbu, styreleder i Lindemans Legat, mener Endresen er en av de viktigste stemmene og stilskaperne innenfor «de utvidete vokalteknikker»:  – Gjennom sin kunstneriske utvikling representerer hun en bredde, fra tradisjonell jazz til eksperimentell samtidsmusikk. Hun er veldig sterk rytmisk og makter å gi framdrift til, og legge mening og emosjonelt uttrykk i musikken, også i helt frie improviserte situasjoner, noe som er ganske unikt, uttaler Solbu på nettsiden til Lindemans Legat.
– Det gjør at hun kommuniserer ganske bredt selv om uttrykket hennes av mange vil betegnes som smalt. Dette gir henne en egen posisjon, både som formidler, og som inspirator i musikkmiljøet, sier Solbu og legger til: -Hennes improvisasjonskunst er enestående Hun har skapt en særegen stil og tilnærming til vokalimprovisasjon. Denne har hun, på en høyst selvstendig  og uredd måte, videreformidlet gjennom konsertering og undervisning i en årrekke.
Les intervju med Sidsel Endresen her.

Prisen er på 150.000 kroner og deles ut på Norges musikkhøgskole 21. oktober.

Fra forsiden

Nyhet

Eksklusiv åpning av KongsbergJazz

Den amerikanske jazzvokalisten Samara Joy åpner Kongsberg Jazzfestival 1. juli, og dette bli artistens eneste opptreden i Norge. - Åpningskonserten markerer en sterk start på festivaluka og understreker festivalens ambisjon om å presentere sentrale internasjonale jazzstemmer, samtidig som nye publikumsgrupper inviteres inn i jazzen, sier festivalsjef Ragnhild Menes.

Meld deg på vårt nyhetsbrev