Nyheter

Kaleidoskopisk Punkt

Årets Punktfestival som starter i Kristiansand torsdag 3. september, vil ha et fokus på audiovisuelle uttrykk og filmrelatert musikk.

. – Den mest kaleidoskopiske festivalen så langt, sier festivalsjef Erik Honoré. I år vil festivalen bruke alle sju saler i Fønix Kino hvorav to til musikkrelatert film og videokunst.

Det blir filmer, kunstvideo og audiovisuell utstilling av belgiske Aernoudt Jacobs. Punktprogrammet har og et tydelig element av ny asiatisk musikk med blant annet vietnamesisk laptop-basert musikk, japansk kult-stumfilm med nyskrevet musikk av den vietnamesisk komponisten Nguyen Le fremført i samarbeid med norske og franske musikere, og konsert med den unge malaysiske pianisten Mei Yi Foo. Det blir releasekonsert med Morten Qvenild, nytt soloprosjekt fra Ståle Storløkken og konsert med den tyske elektronikapionéren Atom TM, samt en kombinasjon av «grunnstammen» og nye bekjentskaper i de to remix-salene.

 ECM-grunlegger Manfred Eicher er blant gjestene i Punkts seminarprogram, og Musikkforum inviterer til panelsamtale med blant annnet Sidsel Endresen om improvisasjon og live remiksing.

Mer om Punkt-programmet her.

pressefotot av Sidsel Endresen: CF Wesenberg

Fra forsiden

Nyhet

Garner skal lede Trondheim Voices

Natali Abrahamsen Garner er ny kunstnerisk leder for Trondheim Voices. Ensemblet er svært begeistret for at Natali nå skal overta lederrollen, forteller styret i Midtnorsk jazzsenter.

Nyhet

Spalding blir residerende artist på Moldejazz

Den amerikanske bassisten og vokalisten Esperanza Spalding blir Artist in Residence under Moldejazz 2026. Publikum kan se frem til en helt unik festivalopplevelse med minst fire ulike konserter som strekker seg fra det intime og akustiske til det grensesprengende og tverrkunstneriske, forteller festivalen i en pressemelding.

Meld deg på vårt nyhetsbrev