Nyheter

Nytt album fra Molvær

Trompetist og komponist Nils Petter Molvær er tilbake med nytt album 28. mars. Samtidig legger han ut på en lengre slippturné i Europa.

(pressefoto: Andrea Gjestvang)

Trompetist Nils Petter Molvær har med sitt unike musikalske landskap hvor han kombinere jazz og elektronisk musikk, nådd ut til et stort publikum internasjonalt. Nå er han aktuell med et nytt album, Switch, med nytt band og med en ny musikalsk tilnærming.

Molvær forteller at han har ønsket andre kontraster i sin musikk denne gangen, og at han måtte kjempe mange kamper med seg selv i prosessen. – Da vi var ferdig med innspillingen hadde vi over 150 minutter med musikk som vi måtte finne et fokus på, sier han i en pressemelding fra plateselskapet.

På Switch introduserer Molvær for første gang slidegitar i sin musikk. I tillegg til gitarist Geir Sundstøl, har han med pianist Morten Qvenild og trommeslager Erland Dahlen.

Samtidig som Switch slippes 28. mars, blir det også re-release av deler av Molværs backkatalog; Recoloured, NP3, Streamer, ER, Remakes og Re-Vision.

Europaturné:
29.03.2014 – D, Burghausen – Stadtsaal
03.04.2014 – D, Tübingen – Sudhaus
04.04.2014 – A, Innsbruck – Treibhaus
08.05.2014 – D, Berlin – Bi Nuu
09.05.2014 – D, Berlin – Bi Nuu (with Moritz von Oswald)
15.05.2014 – SLO, Ljubljana – Kino Siska
17.05.2014 – SKO, Seoul – Olympic Park – Gymnastics Hall
22.05.2014 – N, Bergen – Natt Jazz Festival
28.05.2014 – A, Wien – Porgy & Bess
29.05.2014 – E, Madrid – OFF de la Latina
31.05.2014 – D, Bonn – Telekom Forum
14.06.2014 – RUS, Moscow – Usadba Festival (with Bugge & Friends)
15.07.2014 – CH, St. Gallen – Kulturfestival St.Gallen
19.07.2014 – E, Cartagena – Catedral Antigua (solo)
16.08.2014 – D, Palatia – Festival
30.08.2014 – RO, Bran – Festival

Fra forsiden

Intervju

Sigrid Aftrets illusjonar av puls

Komponist og saksofonist Sigrid Aftret blir trigga av det ho ikkje forstår. OJKOS-medlemmet er årets Jazzstipendiat, og skal urframføre eit verk med Trondheim Jazzorkester under Moldejazz.

Now's the time

NTT: Kommer det flere musikkbølger nå, går vi fra vettet

Lyse Netter-aktuelle Isak Hedtjärn fra folkjazz til punk, Europa rundt med Maria Schneider og Oslo Jazzensemble, ny norsk rockebølge presenteres på Hærverk i Parken, nytt Trondheims-storband debuterer, Eir Vatn Strøms åtte beste Bislett-minner, Gard Nilssen har ny musikk og en blogghalvdel har endelig fått kick på Jaki Byard.

Meld deg på vårt nyhetsbrev