Nyheter

Direkte musikk i rom og tid

Ledet av Jon Balke, skal Det Norske Blåseensemble bevege seg ut i nye musikalske landskap. I verket «Personal Astronomy» skal musikken skapes der og da, ledsaget av arkitektonisk lysdesign og scenografi.

Musikalsk leder og jazzmusiker Jon Balke akter å få musikerne i Det Norske Blåseensemble til å strekke seg like utenfor randsonen av sin egen musikalske ramme, når verket Personal Astronomy fremføres i Fredrikstad og Oslo denne uka. Verket handler om musikk og arkitektur, og skal fange publikumskonsentrasjonen og overraske konsertgjengerne.  Med et ytre rom av et ti-kanals surroundsystem og et orkester med 22 mobile musikere som beveger seg koreografert i rommet, skal stykket leke med lyd som masse og tekstur i store formater.

Jon Balke (foto: Colin Eick)

– Publikum vil oppleve å være midt i et rom som dreier og skifter form under hele fremførelsen, forteller Jon Balke i en pressemelding, og lover en helt ny og berikende lytteopplevelse. Balke får kyndig assistanse til arkitektonisk lysdesign og scenografi av James Ray Moore.

Torsdag 7. november – kl. 19.00:
Hydrogenfabrikken kunsthall, Fredrikstad
Fredag 8. november – kl. 19.00:
Kulturkirken Jakob, Oslo

Fra forsiden

Nyheter

Første Jazzintro-runde på Stavanger Jazzforum

Første runde av Jazzintro 2026 går av stabelen på Stavanger Jazzforum onsdag 11. februar. Da spiller Unmothered og Ingeborg Sollid Kvartett om en finaleplass under Moldejazz, der Årets unge jazzmusikere 2026 skal kåres.

Knut Kristiansen Kvartett - Victoria, Nasjonal Jazzscene - 6. februar 2026

En voksen kveld

KONSERT: Og kveldens kvartett bruker bakspeil for å spille seg aktuelle.

Meld deg på vårt nyhetsbrev