Nyheter

Fritt på Kongsberg

Kongsberg Jazzfestival setter som vanlig av plass på programmet til fri impro og spennende bandmøter. I sommer kommer blant andre Sten Sandell/Paal Nilssen-Love, Motsol (bildet) og The Living Room med Koichi Makigami.

Sten Sandell og Paal Nilssen-Love er to improvisasjonsmusikere som begge holder til i eliteserien, men som duo er de relativt ferske. Konserten i Smeltehytta på Kongsberg Jazzfestival blir faktisk Norgespremiere.På Galleri Åkern får vi høre Motsol. I snart ti år har Ståle Liavik Solberg og Stine Janvin Motland vært en viktig del av den unge, nyskapende musikkscenen her i landet. Med en kombinasjon av trommer og vokal skaper Motsol en uforutsigbar og spennende lytteropplevelse.  Gitarist og multiinstrumentalist Ivar Grydeland kommer tilbake til Energimølla – denne gangen med sitt eget soloprosjekt.

Spennende i Avanthagen
– Tyske Frank Gratkowski er  en av de klareste stemmene innenfor den frie, kontemporære og eksperimenterende jazzmusikken på kontinentet. Det er med stor glede og enda større iver at vi presenterer denne hyperproduktive saksofonvirtousen på Kongsberg Jazzfestival, forteller festivalen i en pressemelding. Publikum får anledning til å høre han både solo i Avanthagen på lørdag, og sammen med sin kvartett.

Et fullpakka Galleri Åkern tok på fjorårets Kongsberg-festival begeistret imot duokonserten til Torben Snekkestad og Koichi Makigami. De mange som ikke fikk plass i det minimalistiske konsertlokalet, fikk høre om en utfordrende, givende og til tider leken og humørfylt konsert. Nå kommer duoen tilbake, og denne gangen har de med seg hele trioen The Living Room.

Watts / Weston / Edwards / Sanders har hver for seg i mange år vært helt sentrale i den engelske frijazzen og blant improvisasjonsmusikerne. De kan man oppleve på Odd Fellow.  John Edwards spiller også en eksklusiv solokonsert på Galleri Åkern fredag formiddag.

Programmet tar form
– Nå begynner programmet på Kongsberg Jazzfestival virkelig å ta form. Programmet for sommerens festival blir både frekt og folkelig, med flere av de grensesprengende musikermøtene Kongsberg Jazzfestival er kjent for, sier markedssjef Torbjørn Heitmann Valum.

Tidligere har festivalen sluppet navn som Diana Krall, Come Shine, Branford Marsalis, Jaga Jazzist, Dianne Reeves, Hellbillies m/ Ola Kvernberg & Mathias Eick, Elin Larsson Group, Farmers Market, Hanne Hukkelberg og Bushman’s Revenge m/Kjetil Møster & David Wallumrød.

Se hele programmet til Kongsberg Jazzfestival her.

Fra forsiden

JAZZPROFILEN

Storslått 20-årsmarkering på Hamar

JAZZPROFILEN: - Vi skal markere 20 år med musikk, mennesker og minner – en feiring av fellesskap, lidenskap og den kreative kraften som har gjort AnJazz til en av Mjøsbyens mest varige og betydningsfulle festivaler, sier festivalsjef Helene Eggen. Anjazz som åpner førstkommende fredag, markerer jubileet med en ekstra storslått utgave.

Soddjazz 2025

Den hemmelighetsfulle Øya

FESTIVAL: Kaffelars, kunstferdige stearinlys og evig ung jazzmusikk på Soddjazz-festivalen ga igjen livet mening, forteller Audun Vinger i dette reisebrevet fra årets festival.

Meld deg på vårt nyhetsbrev