Nyheter

Løsning for Ballade?

Komponistforeningen har tatt initiativ til å finne en løsning for videre drift av det viktige bransjenettstedet Ballade.

Det er Dagsavisen som i dag kan fortelle at Komponistforeningen har tatt ansvaret for å få Ballade opp på beina igjen. Nedleggelsen av nettstedet har skapt rabalder i musikkbransjen, ikke minst blant musikere som mener Ballade har hatt en viktig rolle som debattplattform i norsk musikkbransje. Styreleder i Komponistforeningen, Åsa Hedstrøm, sier til Dagsavisen at de jobber for å finne en løsning sammen med andre i bransjen, og håper på en relansering så snart som mulig.

– Det er veldig positivt at de nå tar initiativ for å finne en løsning for Ballade, sier Tore Flesjø, daglig leder i Norsk jazzforum. – Vi er i dialog med Komponistforeningen og ønsker å bidra om de finner en god løsning, sier Flesjø, og understreker samtidig at Kulturdepartementet må legge en grunnfinansiering om bransjen selv skal bli med på et spleiselag. Statssekretær i Kulturdepartementet, Kjersti Stenseng, sier til Dagsavisen at hun her positivt til gjennopprettelse av Ballade og at muligheter for økonomisk støtte fra departementet må vurderes.

Fra forsiden

Nyhet

Store kutt i arrangørtilskudd fra Kulturrådet

Flere klubber, blant annet Cosmopolite, Konsertforeninga og Ad Lib Jazzklubb, har fått store kutt i Kulturrådets arrangørtilskudd for 2026. Arrangører forteller at dette vil få negative konsekvenser for konsertvirksomheten og musikeroppdrag. Norsk jazzforum roper varsku om et sterkt underfinansiert Norsk kulturfond.

Now's the time

NTT: Undergrunnens optimisme

Catalytic Sound og platebutikken Tiger jobber med å skape sin musikkbransje, Ragnhild Moan inviterer på suppe og stemning og Jacob Young spiller julekonsert med spørsmålsrunde. Sånn ble NTT nummer 300!

Meld deg på vårt nyhetsbrev