Nyheter

Første Punkt-slipp

Brian Eno er kunstnerisk leder for høstens utgave av Punkt-festivalen i Kristiansand og kuraterer 18 konserter og live-remikser over tre dager. I dag slippes de første tre artistene.

Den legendariske musikeren og produsenten Brian Eno lover publikum et utvalg av hans nåværende favorittartister – musikere og band som representerer bredden i hans virke som musiker og produsent. De tre første artistene er indiebandet S.C.U.M, improv-komikeren Reggie Watts (bildet) og ny-progbandet Three Trapped Tigers. Senere vil det bli sluppet blant annet ambient-artister, afrikanske musikere og nordisk kunstpop.

Omfattende merittliste
Brian Enos merittliste omfatter Roxy Music, en rekke innflytelsesrike soloplater, pionerarbeid innen ambient-sjangeren – samt ikke minst produsentrollen for artister som David Bowie, U2, Talking Heads, Coldplay, James, Laurie Anderson, Paul Simon og andre verdensnavn. I tillegg arbeider Eno med audiovisuelle installasjoner, og han er en aktiv foredragsholder og samfunnsdebattant.

Forrige gang Eno sa ja til å være kurator for en hel festival var i Operahuset i Sydney i 2009. Da kalte delstatsregjeringen arrangementet for ”the biggest event of its kind in the Southern Hemisphere”. Nå kommer altså Brian Eno til Punkt 2012, som arrangeres på to scener i praktbygget Kilden Konserthus 6. – 8- september.

Fra forsiden

Nyheter

Amanda Ginsburg – fra ekstrakonsert på Oslo jazzfestival til Sør-Norge

Den prisvinnende svenske jazzvokalisten Amanda Ginsburg har solgt så mange billetter på Oslo jazzfestival at det er satt opp ekstrakonsert, og i september står Sør-Norge for tur. Publikum i både Oslo, Agder, Vestfold, Telemark og Rogaland kan glede seg. Med sitt faste band – Filip Ekestubbe på piano, Niklas Fernqvist på kontrabass og Snorre Kirk på trommer – inviterer hun inn i et musikalsk landskap der jazz, vise, folkemusikk og pop-elementer elegant smeltes sammen.

Moldejazz 2026 - del 3

Roseblader og en gjenglemt cowboyhatt

FESTIVAL: Tredje og siste rapport fra Moldejazz inneholder omtaler av esperanza spaldings residency på godt og vondt, Cécile McLorin Salvant, Brandee Younger, Shabaka, Sofi-O, Lauvdal/Fosheim og Sakte, fallende i tillegg til spredte inntrykk i listeform.

Meld deg på vårt nyhetsbrev