Nyheter

Første Punkt-slipp

Brian Eno er kunstnerisk leder for høstens utgave av Punkt-festivalen i Kristiansand og kuraterer 18 konserter og live-remikser over tre dager. I dag slippes de første tre artistene.

Den legendariske musikeren og produsenten Brian Eno lover publikum et utvalg av hans nåværende favorittartister – musikere og band som representerer bredden i hans virke som musiker og produsent. De tre første artistene er indiebandet S.C.U.M, improv-komikeren Reggie Watts (bildet) og ny-progbandet Three Trapped Tigers. Senere vil det bli sluppet blant annet ambient-artister, afrikanske musikere og nordisk kunstpop.

Omfattende merittliste
Brian Enos merittliste omfatter Roxy Music, en rekke innflytelsesrike soloplater, pionerarbeid innen ambient-sjangeren – samt ikke minst produsentrollen for artister som David Bowie, U2, Talking Heads, Coldplay, James, Laurie Anderson, Paul Simon og andre verdensnavn. I tillegg arbeider Eno med audiovisuelle installasjoner, og han er en aktiv foredragsholder og samfunnsdebattant.

Forrige gang Eno sa ja til å være kurator for en hel festival var i Operahuset i Sydney i 2009. Da kalte delstatsregjeringen arrangementet for ”the biggest event of its kind in the Southern Hemisphere”. Nå kommer altså Brian Eno til Punkt 2012, som arrangeres på to scener i praktbygget Kilden Konserthus 6. – 8- september.

Fra forsiden

JAZZPROFILEN

Storslått 20-årsmarkering på Hamar

JAZZPROFILEN: - Vi skal markere 20 år med musikk, mennesker og minner – en feiring av fellesskap, lidenskap og den kreative kraften som har gjort AnJazz til en av Mjøsbyens mest varige og betydningsfulle festivaler, sier festivalsjef Helene Eggen. Anjazz som åpner førstkommende fredag, markerer jubileet med en ekstra storslått utgave.

Soddjazz 2025

Den hemmelighetsfulle Øya

FESTIVAL: Kaffelars, kunstferdige stearinlys og evig ung jazzmusikk på Soddjazz-festivalen ga igjen livet mening, forteller Audun Vinger i dette reisebrevet fra årets festival.

Meld deg på vårt nyhetsbrev