Nyheter

Samstemt innspill

De seks Samstemt!-organisasjonen leverte i forrige uke sitt innspill til statsbudsjettet for 2013. Politikerne fikk med seg organisasjonenes felles prioriteringer inn i regjeringens budsjettkonferanse som startet 11. mars.

– De siste årene har det skjedd flere strukturelle endringer for det rytmiske musikkfeltet, både
gjennom Kulturløftet I og II, samt i kjølvannet av St.meld. nr 21 (2007-2008) «Samspill». Det er likevel fortsatt nødvendig med videreutvikling gjennom å øke eksisterende tilskuddsordninger. Det må også arbeides for forutsigbarhet for de ulike aktørene, og ikke minst for kunstnernes levekår, står det å lese i Samstemt!s innspill til statsbudsjettet for 2013.

Samstemt! har samlet seg om fire hovedprioriteringer som innspill til statsbudsjettet for 2013:
• Anstendige levekår for utøvere, musikere og artister
• Fortsatt satsing på helårsarrangørene, og mer langsiktighet i festivalstøtten
• KOMP – fokus på kompetanseheving i alle ledd
• Publiseringsstøtte – styrking og profesjonalisering av fonogramproduksjon

Syvende innspill til statsbudsjettet
Samstemt! startet opp våren 2004 etter at musikkorganisasjonene ble direkte oppfordret av kulturpolitikere til å stå samlet om felles krav. Siden har Samstemt! levert innspill til statsbudsjettene og laget utredninger på oppdrag fra Kulturdepartementet.
Inspillet til statsbudsjettet for 2013 er nummer syv i rekken av Samstemt!dokumenter. Tallene er oppdatert fra tidligere innsendte innspill i forhold til hvor det rytmiske musikkfeltet står i dag.
Samarbeidet Samstemt! består av musikkorganisasjonene Fono, FolkOrg, Norsk jazzforum, Norsk Rockforbund,GramArt og Ny Musikk.

Hele Samstemt!s innspill til statsbudsjettet 2013 kan du lese her.

Fra forsiden

JAZZPROFILEN

Storslått 20-årsmarkering på Hamar

JAZZPROFILEN: - Vi skal markere 20 år med musikk, mennesker og minner – en feiring av fellesskap, lidenskap og den kreative kraften som har gjort AnJazz til en av Mjøsbyens mest varige og betydningsfulle festivaler, sier festivalsjef Helene Eggen. Anjazz som åpner førstkommende fredag, markerer jubileet med en ekstra storslått utgave.

Soddjazz 2025

Den hemmelighetsfulle Øya

FESTIVAL: Kaffelars, kunstferdige stearinlys og evig ung jazzmusikk på Soddjazz-festivalen ga igjen livet mening, forteller Audun Vinger i dette reisebrevet fra årets festival.

Meld deg på vårt nyhetsbrev