Nyhet

Publikumsrekord på Nasjonal jazzscene

Høsten 2011 har vært Nasjonal jazzscenes beste sesong så langt med en rekke godt besøkte konserter. Det ser ut til at Nasjonal jazzscene mot slutten av sin sjuende sesong står trygt plassert på konsertkartet i hovedstaden.

Nasjonal jazzscene er et samlingspunkt for jazzmusikere fra land og strand rundt, så vel som større og mindre utenlandske artister. I høst har gitarist Stian Westerhus (bildet) kuraterte en meget spennende Fristil-serie for eksperimentell jazz, og Uhørt fortsatte å presentere et utvalg av unge og fremadstormende jazzmusikere til stor publikumsoppslutning. I 2011 etablerte Nasjonal jazzscene også New York is Now!, en serie som presenterte det beste fra jazzmiljøet i New York akkurat nå.

– Det har vært en utrolig givende sesong, sier Line Juul, produsent og fungerende daglig leder ved Nasjonal jazzscene, i en pressemelding.

– Vi har hatt veldig mange gode konsertkvelder i høst, både i form av hyggelige besøkstall og høy kunstnerisk kvalitet. Spesielt vil jeg trekke fram Dee Dee Bridgewater, Pharoah Sanders og Django Bates som de internasjonale høydepunktene, og av norske artister sørget blant annet Nils Petter Molvær, Mathias Eick og Farmers Market for fulle hus. Og konsertene fra Kenneth Kapstad Group, Marius Neset og Møster! beviste at det gror meget godt i norsk jazz, forteller Juul.

For vårsesongen 2012 er det allerede mange spennende artister på plakaten. – Vi gleder oss til Terje Rypdal Legacy skal åpne sesongen 19. januar. Etter dette vil det komme gode konsertopplevelser som perler på en snor. Et av høydepunktene blir en eksklusiv klubbkonsert fra vokaldronninga Dianne Reeves i mars, avslutter Line Juul.

Fra forsiden

Moldejazz 2026 - del 2

I den svale skyggen av Miles og Trane

FESTIVAL: Rapport 2 fra Moldejazz: Hvordan skal vi feire hundreårsjubileene til Miles Davis og John Coltrane? To konserter på Moldejazz prøver og feiler. Men det finnes nok av andre musikalske øyeblikk som viser effekten de fremdeles har på musikken.

Nyhet

Neset blir AiR på Moldejazz

Saksofonist Marius Neset blir Artist in Residence under Moldejazz 2027. Han vil sette sitt preg på neste års festival gjennom flere konserter og spesialprosjekter. - Neset kombinerer en grenseløs nysgjerrighet med en sjelden evne til å skape musikk som både overrasker og berører, sier kunstnerisk leder Magnus Lunay.

Meld deg på vårt nyhetsbrev