Nyhet

Nytt album fra Molvær

Fredag 23. september slipper Nils Petter Molvær albumet Baboon Moon. Med seg denne gangen har han et nytt band som tar hele prosjektet i en ny og spennende retning. Uka etter blir det mulighet til å høre de live når Molvær legger ut på releaseturné.

Nils Petter Molværs nye album Baboon Moon markerer en ny start for denne allerede veletablerte og kritikerroste trompeteren. Han har denne gangen fått med seg Erland Dahlen (Madrugada, Sonic Codex Orchestra) på trommer og Stian Westerhus (Jaga Jazzist, Monolithic) på gitar.  Westerhus står også som produsent på dette albumet som Molvær beskriver som fri, svart prog rock.  Improvisasjon er en viktig faktor i trioens utforsking av nye lydlandskap, men musikalsk skal ikke dette være jazz i generell forstand, står det å lese i presseskrivet fra Molværs nye plateselskap Sony Music. I arbeidet med plata stengte trioen seg inne i studio og spilte inn alt live, og Baboon Moon skal være et resultat av en bandprestasjon mer enn noe Nils Petter Molvær har gjort tidligere.

Releaseturné:
30.09.2011 – Bergen – Sardinen
01.10.2011 – Stavanger – Folken
07.10.2011 – Gøteborg – Nefertiti
08.10.2011 – Oslo – Nasjonal jazzscene, Victoria
12.10.2011 – Tromsø – Tromsø Domkirke
15.10.2011 –  Lillehammer

Fra forsiden

Intervju

Sigrid Aftrets illusjonar av puls

Komponist og saksofonist Sigrid Aftret blir trigga av det ho ikkje forstår. OJKOS-medlemmet er årets Jazzstipendiat, og skal urframføre eit verk med Trondheim Jazzorkester under Moldejazz.

Now's the time

NTT: Kommer det flere musikkbølger nå, går vi fra vettet

Lyse Netter-aktuelle Isak Hedtjärn fra folkjazz til punk, Europa rundt med Maria Schneider og Oslo Jazzensemble, ny norsk rockebølge presenteres på Hærverk i Parken, nytt Trondheims-storband debuterer, Eir Vatn Strøms åtte beste Bislett-minner, Gard Nilssen har ny musikk og en blogghalvdel har endelig fått kick på Jaki Byard.

Meld deg på vårt nyhetsbrev