Nyhet

Åpner Maijazz

Det er jazzjournalist og forfatter Terje Mosnes som skal foreta den høytidelige åpningen av den 23. Maijazz-festivalen i Stavanger tirsdag 10. mai. Åpningskonserten skjer i Stavanger konserthus med John Scofield, Vince Mendoza og Stavanger Symfoniorkester på scenen.

Silje Nergaard vil også gi en liten musikalsk bonus til åpningskonserten. Nergaard opptrer i tillegg på Hall Toll torsdag kveld.

Rammen for festivalåpningen er verket “54” som de Scofield og Mendoza har jobbet fram i fellesskap. Tittelen «54» henspiller på at musikken i sin tid tok utgangspunkt i det kollektive talentet hos nettopp 54 individuelle musikere, men under Maijazz stiller SSO med fullt orkester, utvidet med full saksofonrekke i tillegg til de norske jazzmusikerne Andreas Bye på trommer og Ole Morten Vågan på bass. Spennvidden i arrangementene favner dynamikken hos messingblåsere såvel som treblåsere, rytmeseksjon og strykere. Komposisjonene ble i fjor utgitt på plate sammen med hollandske orkesteret Metropole Orkest.

– Dette er et samarbeid som vekker oppsikt i det rytmiske miljøet i hele landet. Det er helt unikt, sier SSOs bass-trombonist Gaute Vikdal som selv startet sin musikkarriere med jazz, pop og rock.

– Det tok lang tid før det ble Mozart for meg, så med min bakgrunn er det ekstra spennende med denne musikksjangeren på repertoaret, smiler Vikdal.  Han opptrer i tillegg med Kitchen Orchestra på Tou Scene torsdag kveld.

Majazz arrangeres fra 10. til 15. mai. Se hele programmet her.

Fra forsiden

Nyheter

Amanda Ginsburg – fra ekstrakonsert på Oslo jazzfestival til Sør-Norge

Den prisvinnende svenske jazzvokalisten Amanda Ginsburg har solgt så mange billetter på Oslo jazzfestival at det er satt opp ekstrakonsert, og i september står Sør-Norge for tur. Publikum i både Oslo, Agder, Vestfold, Telemark og Rogaland kan glede seg. Med sitt faste band – Filip Ekestubbe på piano, Niklas Fernqvist på kontrabass og Snorre Kirk på trommer – inviterer hun inn i et musikalsk landskap der jazz, vise, folkemusikk og pop-elementer elegant smeltes sammen.

Moldejazz 2026 - del 3

Roseblader og en gjenglemt cowboyhatt

FESTIVAL: Tredje og siste rapport fra Moldejazz inneholder omtaler av esperanza spaldings residency på godt og vondt, Cécile McLorin Salvant, Brandee Younger, Shabaka, Sofi-O, Lauvdal/Fosheim og Sakte, fallende i tillegg til spredte inntrykk i listeform.

Meld deg på vårt nyhetsbrev