Nyhet

Norsk jazz på Victoria under Ski VM

Nasjonal jazzscene byr på alternativ VM-underholding kun et steinkast fra folkefesten på Universitetsplassen i Oslo. Publikum kan få oppleve noe av det beste norsk jazz har å by på om dagen.

Publikum i Oslo under Ski VM vil ikke bare oppleve norsk natur og vinterstemning på sitt beste, men også norsk musikk inspirert av dette. Under VM presenterer Nasjonal jazzscene flere norske jazzmusikere som lager musikk som i utlandet gjerne omtales som Fjelljazz! Norsk jazz har de siste årene fått en høy stjerne utover i Europa og ellers i verden, og det er da særlig inspirasjonen fra norsk natur og norsk folkemusikk som vektlegges.

Musikken skipublikummet kan få høre er også av helt fersk karakter. Hele to plateslipp foregår under mesterskapet: Trompetmagikeren Mathias Eick slipper platen Skala og Spellemannsvinneren og pianisten Helge Lien trio slipper oppfølgeren til plata Hello Troll.

Saksofonist Håkon Kornstad, bassist Ingebrigt Håker Flaten og trommeslager Jon Christensen serverer norsk folkemusikk i jazzinnpakning når de framfører låtene til Flatens bestemor Elise i konserten: «Til Elise – jazz på norsk».

Og for de som vil ha seg en god og rytmisk latter en lørdagskveld presenterer Nasjonal jazzscene Pratagraf lørdag 26. februar med humoristene Are Kalvø og Espen Beranek Holm sammen med trommegruppen Batagraf.

Mer info om programmet finner du her.

Fra forsiden

Anmeldelse

Den store TJOlympiaden

På tirsdag og onsdag på Moldejazz opplevde vi 25-årsjubilanten Trondheim Jazzorkester i to - nei, ørten - utgaver, under ledelse av Sigrid Aftret og i en muntert kaotisk helaftens feiring av seg selv.

Moldejazz 2025 - dag 1

Høyoktanjazz og lavoksygenhumor

FESTIVAL: Yussef Dayes, Jason Moran + Trondheim Jazzorkester og Goran Kajfeš Subtropic Arkestra spilte på en Moldejazz-mandag preget av høye temperaturer og stigende formkurve.

Meld deg på vårt nyhetsbrev