Nyhet

Norske folketoner i jazzdrakt

Håkon Kornstad og Ingebrigt Håker Flaten legger ut på turné med jazzimproviserte versjoner av religiøse folketoner fra barndommen. Turnéstart i Oppdal søndag 11. februar.

Høsten 2008 ga bassist Ingebrigt Håker Flaten og saksofonist Håkon Kornstad ut albumet Elise, som består av jazzimproviserte versjoner av religiøse folketoner Håker Flaten lærte å kjenne i barndommen på Oppdal av sin farmor Elise.

Elise er vakkert arvegods og jazz med norsk aksent, formidlet av to av Norges største jazzeksportører – en duo av internasjonalt format. Ingebrigt Håker Flaten og Håkon Kornstad har de siste årene blitt regnet blant de fremste og mest nyskapende, unge musikere på jazzscener verden over, og har lenge vært toneangivende musikere i norsk jazzliv.

Duoens fortreffelige samspill låter naturlig, samtidig som det er søkende, åpent for hverandre og for rommets klang. Ingebrigt Håker Flatens vanligvis hyperenergiske kontrabassimprovisasjoner er tilpasset materialet i både volum, intensitet og melodiøsitet. Kornstad bruker sin rike klangpalett – tenor- og barytonsaksofon, flutonett – med tilsvarende anvendelse av overblåsninger og andre effekter, innpakket i en dempet og lyrisk tone. Selv om det er vakkert og dempet er det samtidig påfallende kraftfullt. Her er kreativ disiplin i møte med tradisjonen.

«A gemlike album» – Nate Chinen, New York Times
«Det är en i djupaste mening vacker musik, som på en gång berättar om det förflutna och hävdar sin relevans i dag…» – Johannes Cornell, Dagens Nyheter
«Elise was one of the most sublime albums of 2008.» – Andrey Henkin, All About Jazz
«The material has a sober dignity, while the interpretations by these remarkable instrumentalists … are haunting.»  – Andy Hamilton, The Wire

Turnérute:
13.02 – Oppdal kulturhus
14.02 – Trondheim, Dokkhuset scene
15.02 – Bjugn, Møllergården bygdmuseum
16.02 – Nøtterøy, Fagertun lensmannsgård
17.02 – Kolbotn, Kolben kulturhus
18.02 – Bergen, Sardinen USF
19.02 – Årnes, Nes kulturhus
20.02 – Arendal, Bomuldsfabriken kunsthall
23.02 – Kongsberg,Energimølla
24.02 – Oslo, Nasjonal jazzscene

Turneen er i regi av Rikskonsertene.

Fra forsiden

Nyheter

Åtte band klare for Jazzintro 2026

Åtte unge, lovende band er plukket ut til å delta i Jazzintro 2026. Gjennom vinteren og våren spiller de på noen av landets mest sentrale jazzklubber, og under Moldejazz i juli vil ett av bandene kåres til Årets unge jazzmusikere 2026. Med tittelen følger en større festivalturné og et tilrettelagt mentorprogram.

Nyhet

Eksklusiv åpning av KongsbergJazz

Den amerikanske jazzvokalisten Samara Joy åpner Kongsberg Jazzfestival 1. juli, og dette bli artistens eneste opptreden i Norge. - Åpningskonserten markerer en sterk start på festivaluka og understreker festivalens ambisjon om å presentere sentrale internasjonale jazzstemmer, samtidig som nye publikumsgrupper inviteres inn i jazzen, sier festivalsjef Ragnhild Menes.

Meld deg på vårt nyhetsbrev