Nyhet

Norsk-polsk mestermøte

Gitarist og komponist Frode Barth er initiativtaker til prosjektet NOR-POL, og med seg har han fått et knippe musikere i verdensklassen.

Barth komponerer ny musikk i en nordisk/polsk tradisjon sammen med den polske komponisten og saksofonisten Grzech Piotrowski. Barth og Piotrowski er begge knyttet til deres moderlands folkemusikk og improvisasjonsestetikk. I dette prosjektet har de også latt seg inspirere av deres landsbrødre, komponistene Edvard Grieg og Frederic Chopin.

I tillegg til  Piotrowski har Barth fått med seg Arild Andersen, Jon Christensen og den polske pianisten Marcin Wasilewski på prosjektet.

NOR-POL har nylig gjennomført turné i Polen og denne uka står Norge for tur med konserter, workshops i improvisasjon, radioopptak og DVD produksjon.


Konserter i Norge:

2. februar 2011 – Storyville Jazz Club, Molde kl. 19:30
3. februar 2011 – Storstua, Lørenskog Kultursenter (Triaden Storsenter) kl.19:30
4. februar 2011 – Nasjonal Jazzscene, Victoria, Oslo kl. 21:00
5. februar 2011 – Union Scene, Drammen Jazzforum, kl. 20:30
13. mars 2011 – Mandal Jazzklubb kl. 20:30

Workshoper i Norge:
1. februar 2011 – Workshop i Molde i samarbeide med Storyville Jazz Club og elever fra Kulturskolen og Musikklinja i Molde. kl. 17.30

5. februar 2011 – Workshop i Drammen i samarbeid med Drammen Jazzforum, Drammen kommune, Interkultur, Union Scene, Musikklinja, Rockeverkstedet og Kulturskolen i Drammen. kl. 15.00

Se her for mer informasjon.

Prosjektet har mottatt støtte fra EEA, Norway Grants, Norsk jazzforum og Fond for utøvende kunstnere. Prosjektets samarbeidspartnere er Sluzewski kulturhus, Warszawa og Norsk jazzforum.

Fra forsiden

Nyheter

Amanda Ginsburg – fra ekstrakonsert på Oslo jazzfestival til Sør-Norge

Den prisvinnende svenske jazzvokalisten Amanda Ginsburg har solgt så mange billetter på Oslo jazzfestival at det er satt opp ekstrakonsert, og i september står Sør-Norge for tur. Publikum i både Oslo, Agder, Vestfold, Telemark og Rogaland kan glede seg. Med sitt faste band – Filip Ekestubbe på piano, Niklas Fernqvist på kontrabass og Snorre Kirk på trommer – inviterer hun inn i et musikalsk landskap der jazz, vise, folkemusikk og pop-elementer elegant smeltes sammen.

Moldejazz 2026 - del 3

Roseblader og en gjenglemt cowboyhatt

FESTIVAL: Tredje og siste rapport fra Moldejazz inneholder omtaler av esperanza spaldings residency på godt og vondt, Cécile McLorin Salvant, Brandee Younger, Shabaka, Sofi-O, Lauvdal/Fosheim og Sakte, fallende i tillegg til spredte inntrykk i listeform.

Meld deg på vårt nyhetsbrev