Plateanmeldelser (2)
Nyheter (94)
Buddy-priser til Maja S. K. Ratkje og Solveig Slettahjell
Norsk jazz' høyeste utmerkelse, Buddy-prisen for 2020, ble i år tildelt to enestående musikere og komponister, Maja Solveig Kjelstrup Ratkje og Solveig Slettahjell.
UKAS JAZZPROFIL: Maja S. K. Ratkje
Det er full rulle for komponist og musiker Maja S. K. Ratkje. Denne høsten er hun aktuell med blant annet urpremiere på orkesterverk, ny installasjonsmusikk og konserter med Trondheim Jazzorkester, Stian Westerhus og Avant Joik. Nylig ble hun hedret med Lindemanprisen 2021.
Rune runder 20 år med konserter, bok og mer musikk
Naturligvis må det feires når Rune Grammofon, kred-label med fans på alle kontinenter, runder 20 år. Fredag 30. november og lørdag 1. desember skal glade runer behørig risses på Nasjonal jazzscene Victoria.
NTT: Ulike reiser med en felles endestasjon: Akutten
Stort intervju med Stian Westerhus, ekstramateriale fra Oddrun Lilja, konsertrapporter, tilbakeblikk og den nye spalten Jelly Roll Morten P i dette nummeret av Now’s The Time!
Konsertanmeldelser (13)
Del 2: Det er ingen spøk å leve
Midt i uka har årets utgave av festivalen fulgt opp med pop, flere historier fra gamledager og et prosjekt å bli slått i bakken av.
Helt for seg selv
KONSERT: Lundelig, meidelsk, apnesielt og majastetisk.
Takk for i år, Oslo Jazzfestival!
Eg fattar ikkje korleis det er mogleg å skape musikk som treff så langt inne. Eit av årets største musikalske augeblikk kom på siste dagen av Oslo jazzfestival.
Vakker og inspirert impro med teposer og drillbor
Tre helt forskjellige konserter viste bredden i musikkmiljøet rundt Motvind-festivalen, som ble arrangert lørdag.
I morgen
-
13:30Jazzcafè med Søren Bøgelund Mirakel Band13:30 / Tønsberg Jazzklubb / Quality Hotell Tønsberg, Tønsberg
-
13:30Jackrabbits13:30 / SandefjordJazz / The Note - café og musikkbar, Sandefjord
-
14:00CUTE14:00 / Sarpsborg Jazzklubb / Borg Bierstube, Sarpsborg
-
16:00Trio de Janeiro16:00 / Oslo Jazzforum / Oslo Jazzforum/ Herr Nilsen, Oslo
31. mars
-
20:00Søndagsjammen påskespesial!20:00 / Oslo Jazzforum / Herr Nilsen, Oslo
02. april
-
19:00Oslo Jazz Circle: Passion and Fire19:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo
03. april
-
20:00Jazzintro: Bliss Quintet + Philip Granly Trio20:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo
04. april
-
19:00Skiensjazzdraget: Framtida i norsk jazz: Stette Collective19:00 / SkiensJazzdraget / Ibsenhuset, Skien
-
19:30Johnsens Kvartett19:30 / Asker Jazzklubb / Lancelot, Asker
-
20:00Eyolf Dale Trio20:00 / Arendal jazzklubb / Lille Torungen, Arendal kulturhus, Arendal
-
20:00Kresten Osgood Kvintett20:00 / Storyville Jazz Club / Storyville, Molde
-
20:00Christian Wallumrød Ensemble20:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo
05. april
-
19:00Camilla Hole Trio m/Sigrid Moldestad og Torstein Slåen19:00 / Sobra Scene / Sobra Scene, Ålesund
-
20:00FRØY AAGRE – NYTT BAND MED DANSER – JAZM20:00 / Urijazz / Støperiet, Tønsberg
-
20:00Anne-Marie Giørtz trio20:00 / Ogna Scene / Ogna Scene, Ogna
-
20:00Espen Berg Trio20:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo
-
21:00SVERRE SÆBØ QUINTET21:00 / Bergen Jazzforum / Vestnorsk Jazzsenter / Sardinen Usf, Bergen
06. april
-
13:00Jazzkafé med Isak & Ingeborg + Pål13:00 / Storyville Jazz Club / Kafe Kurt,Plassen, Molde
-
14:00Überjam14:00 / Jazzsirkelen / Quality Hotel Ålesund, Sorenskriver Bullsgate 7, 6002 Ålesund
-
14:00Storbandcafé: Q’s Jook Joint – Ski Storband presenterer Quincy Jones14:00 / Ski Storband / Rådhusteatret, Ski
-
14:00Sigmund Vik Band – Pre Release14:00 / Swing N Sweet Jazzclub / Lille Ole Bull Scene, Bergen
-
14:00Bowie på norsk14:00 / Asker Jazzklubb / Lancelot, Asker
-
15:00Første lørdan i april med Vika Band15:00 / Lørenskog jazzklubb / Liv og Røre, Triaden , Gamleveien 88,, Lørenskog
-
15:00Reidar Myhre’s Primaband spiller på Lambertseter15:00 / Oslo søndre jazzclub / Lambertseter kro,Lambertseter, Oslo
-
16:00Hanna Paulsberg16:00 / Oslo Jazzforum / Oslo Jazzforum/ Herr Nilsen, Oslo
-
18:00Isak Austens Brekken og Ingebord Gravem Solli DUO med gjest Pål Austnes18:00 / Vestnes Jazzklubb / Hageverkstedet kulturscene, Vestnes
-
20:00Members Choice – bandets ønskekonsert20:00 / Arendal Big Band / Store Torungen, Arendal kulturhus, Arendal
-
20:00Julie Dahle Aagård og Vingelen storband // Tynset jazzklubb20:00 / Tynset Jazzklubb / Storsalen, Tynset kulturhus, Tynset
-
20:00Feast for Fools med Tricia Boutté20:00 / Sarpsborg Jazzklubb / Borg Bierstube, Sarpsborg
-
20:00Anne-Marie Giørtz trio20:00 / Bokhandleren på Tofte / bokhandleren på Tofte, Tofte
-
20:00Eventyrferd, Camilla Hole Trio m/ Sigrid Moldestad og Torstein Slåen20:00 / Jølster Jazzklubb / Thon Jølster Hotel, Skei, Jølster
-
20:00Kresten Osgood Quintet20:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo
-
20:00Eventyrferd – Camilla Hole Trio, SIgrid Moldestad, Torstein Slåen20:00 / Jølster Jazzklubb / Thon Partner Hotel Skei, Jølster
07. april
-
13:00BAJAZZ: HEI KALAS13:00 / Bergen Jazzforum / Sardinen Usf, Bergen
-
19:00Harmony in memory : A tribute to Carla Bley. Med Tore Brunborg, Øyvind Brække og SSB19:00 / Sandvika Storband / Herr Nilsen, Oslo
-
19:30Gallakonserten 202419:30 / The Jazzistocrats / Sentralen, Marmorsalen, Oslo
-
20:00Kampenjazz Atle Nymo Trio20:00 / Kampenjazz / Cafeteateret, Oslo
09. april
-
20:00Kåre Kolve Fusion Quintet20:00 / Forum for Scenekunst / Hotel Nordkyn, Kjøllefjord
-
20:00Releasekonsert for Anne-Marie Giørtz trio20:00 / Herr Nilsen / Herr Nilsen, Oslo
10. april
-
20:00Kåre Kolve Fusion Quintet20:00 / Vadsø Jazzklubb / Kooperativet, Vadsø
-
20:00Støttekonsert for Gaza – OK Sessions20:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo
11. april
-
18:00Julian Lage Trio – 2 konserter!18:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo
-
18:30Invitasjon til Asker Jazzklubbs Jubileumsgalla18:30 / Asker Jazzklubb / Lancelot, Asker
-
20:00Kåre Kolve Fusion Quintet20:00 / Tromsø Jazzklubb / Amtmandens, Tromsø
12. april
-
20:00Mandaljazz 10 år: Andreas Røysum takeover20:00 / / Cosmopolite, Oslo
-
20:00Kåre Kolve Fusion Quintet20:00 / AdLib Jazzklubb / Beddingen Kulturhus, Bodø
-
20:00The Core – plateslipp!20:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo
-
21:00MARK TURNER QUARTET21:00 / Bergen Jazzforum / Vestnorsk Jazzsenter / Sardinen Usf, Bergen
13. april
-
00:00«Roger that» En musikalsk historietime med Roger Johansen og Vadsø Storband00:00 / Vadsø storband / Kooperativet Kulturscene, Centrum 9, Vadsø
-
13:00Jazzkafé med Kvintsirkelen13:00 / Storyville Jazz Club / Kafe Kurt; Plassen, Molde
-
13:00Barnas jazzscene13:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo
-
13:30Birkelunden Storband13:30 / Tønsberg Jazzklubb / Quality Hotell Tønsberg, Tønsberg
-
13:30Royal Garden jazzband13:30 / SandefjordJazz / The Note - café og musikkbar, Sandefjord
-
14:00Blue Moments med Børge Tronrud14:00 / Sarpsborg Jazzklubb / Tune Prestegård, Tuneveien 7, Sarpsborg
-
14:00Petter Dalane Kvintett14:00 / Swing N Sweet Jazzclub / Lille Ole Bull Scene, Bergen
-
15:00Siril Malmedal Hauge & Kjetil Mulelid15:00 / Stord Jazzklubb / Stord Hotell, Kjøtteinsvegen Stord
-
16:00Antonsen/Nymo kvartett16:00 / Oslo Jazzforum / Oslo Jazzforum/ Herr Nilsen, Oslo
-
20:00Elijah Fox20:00 / Cosmopolite / Cosmopolite, Oslo
-
20:00Kåre Kolve Fusion Quintet20:00 / Hemnesjazz / Jernvaren, Hemnesberget
-
20:00Joe Lovano “Trio Tapestry” feat. Marilyn Crispell & Carmen Castaldi20:00 / Nasjonal jazzscene / Nasjonal jazzscene, Oslo